«

»

Dub 18 2016

Instalace Linuxu v dualbootu

dualbootV tomto článku vám ukážeme, jak nainstalovat Linux Mint vedle linuxového operačního systému Debian a operačního systému Microsoft Windows. Ukážeme si, jak určit, který operační systém se spustí po startu počítače jako primární, a časovou prodlevu pro výběr operačního systému.

Co je to dualboot?

Dualboot je instalace dvou nebo více operačních systémů paralelně vedle sebe s možností výběru systému, který bude zaveden. Na příkladu si ukážeme, jak nainstalovat Linux Mint 17.3 vedle již nainstalovaného Debianu. Stejný postup platí i při instalaci Linux Mintu vedle operačního systému Microsoft Windows, proto si ukážeme pouze instalaci vedle Debianu.

Co budete potřebovat?

Budete potřebovat USB disk, aplikaci UNetbootin, obraz instalační media Linux Mintu a funkční připojení k internetu.

Instalace paralelního operačního systému

Obraz si uložíme do počítače a převedeme ho pomocí UNetbootin na USB disk. Počítač restartujeme a v BIOSu nastavíme jako primární zařízení k bootování USB disk. Po spuštění počítače poklepejte na Install Linux Mint, po spuštění zvolte jazyk a pokračujte.

mint livePo ověření připojení a dostatečné velikosti disku stiskněte Pokračovat.

ověření instalaceNyní zvolíte Nainstalovat Linux Mint vedle „nainstalovaného operačního systému“ a stisknete Pokračovat.

instalaceUkáže se vám, jak bude disk rozdělen, klikněte na Instalovat nyní.

rozložení diskuPotvrďte, že bude disk zformátovaný a po chvíli potvrďte rozložení disku stiskem Pokračovat.

formátování diskuZvolte své časové pásmo a poté rozložení klávesnice.

časové pásmorozložení klávesniceDále je potřeba nastavit uživatele: Vaše jméno, název počítače (identifikace v síti), uživatelské jméno (slouží pro přihlášení) a heslo. Po zvolení uživatelského jména a hesla zahájíte stiskem Pokračovat samotnou instalaci operačního systému. Po dokončení instalace Linux Mint restartujte a vyjměte USB disk.

nastavení uživatelePo zapnutí počítače se zobrazí tabulka s výběrem operačního systému.

výběr OSNa těchto obrázcích lze vidět, že instalaci operačního systému zvládne i opravdu mírně pokročilý uživatel.

Nastavení primárního operačního systému

Pro nastavení zavaděče je potřeba doinstalovat aplikaci Grub Customizer, to provedete zkopírováním a vložením těchto příkazů do terminálu:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Po zadání těchto příkazů je aplikace nainstalována. Spustíte jí stiskem klávesy Win (resp. Super) a vyhledáním Grub Customizer. Zadáte heslo a aplikace se spustí. V aplikaci přejdete do záložky Základní nastavení. Položka výchozí vstup určuje, který operační systém se spustí, rozkliknutím menu si zvolte operační systém, který se má spustit. Ve Viditelnosti si nastavíme dobu, po kterou je možné si vybrat při startu systém, který se spustí (jinak se spustí nastavený primární). Po dokončení nastavení klikneme na uložit, čímž se nám upraví zaváděcí tabulka.

Takto jednoduché je zvolení operačního systému, který se má spustit se startem PC a to samé platí i pro zvolení času výběru operačního systému:

nastavení GRUB

nastavení GRUB

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/instalace-linuxu-v-dualbootu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>