«

»

Led 31 2017

Raspberry Pi 3 (V.) – Raspbian (pokračování)

V tomto díle opět proměňujeme Raspbian k obrazu svému, instalujeme nové aplikace a následně je odinstalováváme. Předvedeme si, jak aktualizovat balíčky i jak instalovat nové verze Raspbianu.

Nastavení pracovního prostředí

Nastavení pracovního prostředí je velmi skromné. Jedná se pouze o to nejzákladnější nastavení, které je „nutné“. Všechna nastavení provedete kliknutím na Menu, přejetím na Volby a klikem na Appearance Settings. Okno má celkem tři karty, první z nich je Desktop. V rozbalovací nabídce Pictures zvolte obrázek, který chcete mít jako tapetu, pomocí Layout můžete nastavit přizbůsobění tapety k aktuálnímu rozlišení monitoru. V paletě Colour vyberte barvu pozadí (pokud není zvolen obrázek), případně vyplnění míst, které nezakrývá obrázek, zvolený jako tapeta. Barvu písma nastavíte v Text Colour. Ve spodní části okna pak určete, které ikonky se na ploše mají zobrazovat (Documents… složka Dokumenty, Wastebasket… Koš, Mounted Disks… připojené disky).

raspbian_volby_dekstop

Appearance Settings – záložka Desktop

Záložka Menu Bar ukrývá nastavení panelu. Pomocí Size nastavíte šířku panelu, volba Position slouží pro nastavení umístění panelu (nahoře/dole). Předposlední možnnost Colour se týká nastavení barvy ikonek se seznamem otevřených oken. Výběrem barvy v paletě Text Colour přiřadíte všem textům na panelech požadovanou barvu.

raspbian_volby_menu_bar

Appearance Settings – záložka Menu Bar

Poslední záložku je System. V ní se definuje styl a velikost písma, které bude použito vrámci operačního systému – tlačítko Font. Barvu dekorace aktivního okna (horní panel) a barvu, kterou bude zvýrazněna označená ikona, vyberte v paletě Highlight Colour, barvu písma dekorace aktivního okna či označené ikony pak v paletě Hightlight Text Colour.

raspbian_volby_system

Appearance Settings-záložka System

Instalace softwaru

Instalaci softwaru lze stejně jako aktualizace balíčku provádět buď pomocí správce softwaru, nebo příkazové řádky. V případě, že chcete využít správce softwaru, klikněte na Start | Volby | Add/Remove Software. Tímto se spustí nabídka aplikací, které jsou v současné době pro Raspbian dostupné. Ta je rozdělena do základních kategorií (media, grafika, …). Instalaci provedete tím, že vyhledáte balíček, vyberete jej zaškrtnutím pole a stisknete OK.

Pro správu softwaru je dostupný i pokročilý nástroj Synaptic. Nainstalovat ho můžete pomocí správce softwaru, či zadáním příkazu

sudo apt install synaptic

Po instalaci jej najdete v nabídce Start | Volby. Pokud Synaptic v nabídce nenaleznete, je potřeba použít Main Menu Editor a aplikaci Synaptic „zviditelnit“. 

Pro vyhledávání balíčků pomocí terminálu slouží příkaz

apt search {balicek}

a pro následnou instalaci příkaz

sudo apt install {balicek}

kde {balicek} nahraďte hledaným názvem balíčkem.

raspbian_centrum_softwaru

Pro instalaci a odinstalaci aplikací slouží aplikace, kterou najdete pod názvem Add/Remove Software

Odinstalace softwaru

Stejně jako při instalaci softwaru otevřete aplikace Add/Remove Software. Vyhledáte balíček, který chcete odinstalovat. Narozdíl od instalace však balíček odškrtnete a kliknete na tlačítko OK.

V terminálu tak uničiníte příkazem

sudo apt remove balicek

Aktualizace

Nejrychlejším způsobem je aktualizace pomocí terminálu, stačí zadat následující příkaz:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Aktualizaci lze provést i buď pomocí Synapticu, nebo aplikace, která je v Raspberry nainstalována, ale ukryta. Pokud se tedy rozhodnete pro řešení aktualizace v grafickém režimu, spusťte aplikaci Main Menu Editor, kterou naleznete v hlavní nabídce v podmenu Volby. V této aplikaci klikněte na Systémové nástroje a zaškrtněte Aktualizace balíčků. Po spuštění aplikace Aktualizace balíčků se zkontroluje dostupnost nových balíčků, které poté nainstalujete kliknutím na Instalovat aktualizace.

raspbian_aktualizace_klikacka

Aktualizace softwaru prostřednictvím grafického rozhraní

Pokud jste provedli aktualizaci balíčků, můžete provést i aktualizaci celého operačního systému. Pro aktualizaci systému neexistuje žádná aplikace, jedinou cestou je tak příkaz:

sudo rpi-update 

Používat tento příkaz doporučujeme pouze pokročilým uživatelům, kteří si dokáží v případě potíží po aktualizaci poradit a případně systém opravit v textovém režimu.

raspbian_rpi_update

Aktualizace operačního systému pomocí sudo rpi-update

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/raspberry-pi-3-v-raspbian-pokracovani/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>