«

»

Led 30 2017

Pozorujte jasné asteroidy!

Noční obloha nás v těchto dnech okouzlí především planetami, srpkem Měsíce na večerní obloze a také typickými zimními souhvězdími, jako jsou například Býk, Vozka, Blíženci nebo Orion, a mnoha deep-sky objekty v nich. Komu ale ani tohle všechno nestačí, může se pokusit třeba svým malým dalekohledem či binokulárem vyhledat nejjasnější asteroidy na obloze. Úplně nejlépe půjde vyhledat planetka Vesta, jejíž jasnost je okolo 6,5 mag. Je viditelná v souhvězdí Blíženců poblíž jasných hvězd Castor a Pollux. Nepříliš složitým úkolem by měla být také Ceres s jasností 8,9 mag, nacházející se v Rybách nedaleko od planety Uran. Další asteroidy jasnější než 10 mag jsou také Irene a Metis (oba s pozicí v souhvězdí Lva), kolem 10 mag má také planetka Melpomene, lokalizovatelná v souhvězdí Velryby. Ostatní asteroidy jsou buď obtížně pozorovatelné či nepozorovatelné a nebo slabší, než ty výše uvedené.

Zdroj:
Asteroids (theskylive.com)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pozorujte-jasne-asteroidy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>