«

»

Led 30 2017

Pozorujte jasné asteroidy!

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Noční obloha nás v těchto dnech okouzlí především planetami, srpkem Měsíce na večerní obloze a také typickými zimními souhvězdími, jako jsou například Býk, Vozka, Blíženci nebo Orion, a mnoha deep-sky objekty v nich. Komu ale ani tohle všechno nestačí, může se pokusit třeba svým malým dalekohledem či binokulárem vyhledat nejjasnější asteroidy na obloze. Úplně nejlépe půjde vyhledat planetka Vesta, jejíž jasnost je okolo 6,5 mag. Je viditelná v souhvězdí Blíženců poblíž jasných hvězd Castor a Pollux. Nepříliš složitým úkolem by měla být také Ceres s jasností 8,9 mag, nacházející se v Rybách nedaleko od planety Uran. Další asteroidy jasnější než 10 mag jsou také Irene a Metis (oba s pozicí v souhvězdí Lva), kolem 10 mag má také planetka Melpomene, lokalizovatelná v souhvězdí Velryby. Ostatní asteroidy jsou buď obtížně pozorovatelné či nepozorovatelné a nebo slabší, než ty výše uvedené.

Zdroj:
Asteroids (theskylive.com)

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Čtěte dále:

O autorovi

Marek Biely

Redaktor, vedoucí astronomické sekce, člen redakční rady. Narodil jsem se 23. 5. 1998. Jsem z Brna a již téměř od malička se zajímám o astronomii, nejvíce pak o pozorování komet. Ty mě uchvátily od příletu jasné vlasatice C/2011 L4 (PanSTARRS). Mezi mé další zájmy patří meteorologie (konkrétně především bouřky) a sport (zejména fotbal, tenis, cyklistika a formule 1). Studuji gymnázium v Bystrci, v městské části Brna.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pozorujte-jasne-asteroidy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
2016 NS
Blízký průlet planetky 2016 NS

20. 7. 2016 v 19:41 SELČ v blízkosti Země prolétla planetka 2016 NS. Její odhadovaná velikost je mezi 15 a...

Kometa C/2016 VZ18 (PanSTARRS) jasnější než předpověď

Mezi vizuálně viditelné komety se nově zařadil i objekt, jenž byl původně objeven jako asteroid - C/2016 VZ18 (PanSTARRS). Tato...

Zavřít