«

»

Srp 11 2013

Počítače raketoplánu byly sakra dobré

AP-101

Počítač AP-101 (wikipedia.org)

Raketoplán Space Shuttle používal pětici identických 32-bitových počítačů IBM AP-101, které byly umístěny na spodní, neletové palubě. Na čtyřech běžel proces zvaný Primary Avionics Software System (PASS), pátý byl záložní a běžel na něm odlišný program, Backup Flight System (BFS). Společně se pak celá pětice počítačů nazývala Data Processing System (DPS).

Pro každý let raketoplánu bylo třeba sepsat počítačový program, který byl unikátní pro danou misi a obsahoval 400.000 řádků zdrojového kódu. Tento program pak procházel nejpřísnějším stupněm testování, které mělo eliminovat jakoukoliv chybu programového kódu. Proto se každý let simuloval desetkrát a software se testoval na chyby.

Space_Shuttle_General_Purpose_Computer

Počítače raketoplánu – vlevo modernizovaný typ, používaný po roce 1990, vpravo starší typ

Software byl dokonalý, ale vlastní počítače také. V průběhu letu běžel na PASS identický program, z důvodu redundance. Každý počítač sledoval dění v raketoplánu a vykonával 400.000 operací za sekundu. Přitom sledoval činnost dalších počítačů, porovnával údaje, a pokud nesouhlasily, zasedla virtuální porota, počítače spolu diskutovaly a snažily se najít optimální řešení daného problému. Dlužno dodat, že počítače raketoplánu nikdy nezklamaly.

Mimochodem raketoplán byl jedním z prvních letových zařízení využívajících digitální letový řídící systém, tedy manuální ovládání stroje bez použití mechaniky nebo hydrauliky.

Zdroje:
wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle
wikipedia.org/wiki/IBM_AP-101

 

 

 

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pocitace-raketoplanu-byly-sakra-dobre/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>