«

»

Srp 07 2013

Linux dobývá ISS

tux_astronaut

Tučňák Tux ve skafandru astronauta (marcosbox.org)

Až donedávna  řídil notebooky umístěné na Mezinárodní kosmické stanici operační systém od společnosti Microsoft Windows XP. To se ale má změnit. V článku Linux dobývá vesmír z paluby ISS Vlastimil Ott připomíná, že NASA rozhodl o použití operačního systému Linux, konkrétně distribuce Debian. Toto rozhodnutí vychází z požadavku mít k dispozici systém, který je stabilní, přizpůsobitelný a jehož licence umožňuje jeho i radikální přeměnu. A to je pro potřeby ISS třeba.

NASA rozhodl o použití Linuxu i v dalších projektech – např. Curiosity.

Ve prospěch Linuxu krom výše uvedených vlastností (předností) hovoří i nižší spotřeba elektrické energie počítačů napojených na Linux. To je dáno mj. tím, že linuxové jádro netvoří s uživatelským rozhraním (interface) jednolitý, neoddělitelný systém; takže lze provozovat počítač řízený pouze tímto jádrem, procesor tedy nemusí vůbec operovat s uživatelským rozhraním. Což je v případě robotů samozřejmě výhodné.

Zdroj:
NASA migrates ISS laptops from Windows to Linux

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/linux-dobyva-iss/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>