«

»

Led 01 2017

Nejpopulárnější linuxové distribuce roku 2016

Redakce Tecmint přinesla ve svém článku souhrn deseti nejoblíbenějších linuxových distribucí v roce 2016. Pořadí bylo vytvořeno na základě dat z Distrowatch.com, který je považován za věrohodný zdroj informací o linuxových distribucích. Podívejme se, které distribuce si nejvíce získaly přízeň uživatelů.

10. Arch Linux

Na posledním místě se umístil Arch Linux. Je určen náročnějším uživatelům. V něm si musíte poradit s instalací pomocí terminálu. Výhodou této distribuce je, že zde nemáte nic, co nechcete, nevýhodou je pak to, že si musíte všechno dodělávat ručně.

Webová stránka distribuce: archlinux.org

Arch Linux (wikimedia.org)

9. CentOS

Na devátém místě potom máme CentOS, původně alternativa k Red Hat Enterprise, se kterým je 100% binárně kompatibilní a je podporována vlastní komunitou vývojářů.

Webová stránka distribuce: centos.org

CentOS (Wikimedia.org)

8. Elementary OS

Na dalším místě se umístil Elementary OS, distribuce Linuxu založená na Ubuntu. Jedná se o desktopový systém s vlastním uživatelským rozhraním nazývajícím se Pantheon, v němž jsou integrovány základní aplikace OS jako Plank (hlavní panel), Midori (standardní webový prohlížeč) a Scratch (jednoduchý textový editor).

Webová stránka distribuce: elementary.io

Elementary OS (Wikipedia.org)

7. Zorin OS

Na sedmém místě zde máme další distribuci založenou na Ubuntu, Zorin. Zorin si oblíbili hlavně lidé, kteří přecházejí z Microsoft Windows a špatně se jim zvyká na nové prostředí. Zorin OS používá instalátor Ubiquity, který provede uživatele celým procesem instalace.

Webová stránka distribuce: zorinos.com

Zorin OS (Wikipedia.org)

6. Fedora

Fedora se umístila na šestém místě. Tato distribuce je sponzorovaná společností Red Hat. Cílem projektu je vytvořit kompletní operační systém pro všeobecné použití z open source softwaru. Fedora je známá svou pokrokovostí a zpravidla přináší v každé verzi několik zásadních novinek. Nové verze Fedory vycházejí pravidelně každých šest až osm měsíců.

Webová stránka distribuce: getfedora.org/cs

Fedora (Wikipedia.org)

5. Manjaro

Dále v pořadí zde máme distribuci založenou na Arch Linux. Je vytvářen nezávislou komunitou v Rakousku, Francii a Německu. Tato linuxová distribuce podporuje mnoho grafických rozhraní (KDE, Xfce, k okením správcům Openbox, Fluxbox, …), ale také čistou instalaci s pouze s terminálem.

Webová stránka distribuce: manjaro.github.io

Manjaro Linux (Wikimedia.org)

4. OpenSUSE

Na čtvrtém místě se umístila již známá distribuce OpenSUSE. Jméno „S.u.S.E.“, akronym z němčiny „Software und System Entwicklung“ („Vývoj systémů a softwaru“), se později zkrátilo na SuSE. Nyní se společnost jmenuje SUSE LINUX s.r.o. a samotné „SUSE“ již není považováno za název produktu. Distribuce je současně produkovaná v Německu. Jejím vlastníkem je společnost Attachmate. SUSE je členem organizace Desktop Linux Consortium.

Webová stránka distribuce: opensuse.org

OpenSUSE (Wikipedia.org)

3. Ubuntu

Na bronzovém místě se nám umístila jedna nejznámějších distribucí vůbec. Ubuntu je linuxová distribuce pro pracovní stanice, servery, osobní počítače a notebooky, založená na Debian GNU/Linux. Je sponzorována společností Canonical Ltd (vlastněnou Markem Shuttleworthem) a název distribuce je odvozen ze zuluského pojmu Ubuntu znamenajícího přibližně „lidskost ostatním“. Výchozím prostředím je zde Unity, které je dostupné jen pro tuhle distribuci.

Webová stránka distribuce: ubuntu.com

Ubuntu (Wikipedia.org)

2. Debian

Debian je jednou z nejstarších doposud vyvíjených distribucí GNU/Linuxu, kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je připravována velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě.

Webová stránka distribuce: debian.org

Debian (Wikipedia.org)

1. Mint

Na první místě se nám umístil Linux Mint, nejpoužívanější distribuce v ExoSpace. Její verze jsou založeny na distribuci Ubuntu (se kterou jsou zpětně kompatibilní a využívají aplikace od Canonical Ltd.), případně na Debianu. Zatímco jádro Linux Mint je založeno z větší části na Ubuntu, grafické uspořádání plochy a uživatelské rozhraní je naprosto odlišné. Tyto odlišnosti zahrnují například zcela jiné zobrazení plochy, možnost uživatelsky nastavitelných menu a MintSoftware, kolekci systémových nástrojů vyvinutou pro snadnější správu systému a uživatelských práv. Výchozím desktopovým rozhraním je Cinnamon a MATE.

Webová stránka distribuce: linuxmint.com

Linux Mint (Wikipedia.org)

Zdroj:
10 Top Most Popular Linux Distributions of 2016 (tecmint.com)
Linux Arch (wikipedia.org)
Cent OS (wikipedia.org/wiki/CentOS)
Elementary OS (wikipedia.orgOS)
Zorin (wikipedia.org/wiki/Zorin_OS)
Fedora (wikipedia.org)
Monjaro (wikipedia.org)
OpenSUSE (wikipedia.org)
Debian (wikipedia.org)
Ubuntu (wikipedia.org)
Mint (wikipedia.org)

O autorovi

David Pavlyuk

Jsem nadšencem otevřeného softwaru již od mých 13ti let. Aktuálně mám distribuci Gentoo a Mint.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nejpopularnejsi-linuxove-distribuce-roku-2016/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>