«

»

Led 01 2017

Nejpopulárnější linuxové distribuce roku 2016

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+1Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Redakce Tecmint přinesla ve svém článku souhrn deseti nejoblíbenějších linuxových distribucí v roce 2016. Pořadí bylo vytvořeno na základě dat z Distrowatch.com, který je považován za věrohodný zdroj informací o linuxových distribucích. Podívejme se, které distribuce si nejvíce získaly přízeň uživatelů.

10. Arch Linux

Na posledním místě se umístil Arch Linux. Je určen náročnějším uživatelům. V něm si musíte poradit s instalací pomocí terminálu. Výhodou této distribuce je, že zde nemáte nic, co nechcete, nevýhodou je pak to, že si musíte všechno dodělávat ručně.

Webová stránka distribuce: archlinux.org

Arch Linux (wikimedia.org)

9. CentOS

Na devátém místě potom máme CentOS, původně alternativa k Red Hat Enterprise, se kterým je 100% binárně kompatibilní a je podporována vlastní komunitou vývojářů.

Webová stránka distribuce: centos.org

CentOS (Wikimedia.org)

8. Elementary OS

Na dalším místě se umístil Elementary OS, distribuce Linuxu založená na Ubuntu. Jedná se o desktopový systém s vlastním uživatelským rozhraním nazývajícím se Pantheon, v němž jsou integrovány základní aplikace OS jako Plank (hlavní panel), Midori (standardní webový prohlížeč) a Scratch (jednoduchý textový editor).

Webová stránka distribuce: elementary.io

Elementary OS (Wikipedia.org)

7. Zorin OS

Na sedmém místě zde máme další distribuci založenou na Ubuntu, Zorin. Zorin si oblíbili hlavně lidé, kteří přecházejí z Microsoft Windows a špatně se jim zvyká na nové prostředí. Zorin OS používá instalátor Ubiquity, který provede uživatele celým procesem instalace.

Webová stránka distribuce: zorinos.com

Zorin OS (Wikipedia.org)

6. Fedora

Fedora se umístila na šestém místě. Tato distribuce je sponzorovaná společností Red Hat. Cílem projektu je vytvořit kompletní operační systém pro všeobecné použití z open source softwaru. Fedora je známá svou pokrokovostí a zpravidla přináší v každé verzi několik zásadních novinek. Nové verze Fedory vycházejí pravidelně každých šest až osm měsíců.

Webová stránka distribuce: getfedora.org/cs

Fedora (Wikipedia.org)

5. Manjaro

Dále v pořadí zde máme distribuci založenou na Arch Linux. Je vytvářen nezávislou komunitou v Rakousku, Francii a Německu. Tato linuxová distribuce podporuje mnoho grafických rozhraní (KDE, Xfce, k okením správcům Openbox, Fluxbox, …), ale také čistou instalaci s pouze s terminálem.

Webová stránka distribuce: manjaro.github.io

Manjaro Linux (Wikimedia.org)

4. OpenSUSE

Na čtvrtém místě se umístila již známá distribuce OpenSUSE. Jméno „S.u.S.E.“, akronym z němčiny „Software und System Entwicklung“ („Vývoj systémů a softwaru“), se později zkrátilo na SuSE. Nyní se společnost jmenuje SUSE LINUX s.r.o. a samotné „SUSE“ již není považováno za název produktu. Distribuce je současně produkovaná v Německu. Jejím vlastníkem je společnost Attachmate. SUSE je členem organizace Desktop Linux Consortium.

Webová stránka distribuce: opensuse.org

OpenSUSE (Wikipedia.org)

3. Ubuntu

Na bronzovém místě se nám umístila jedna nejznámějších distribucí vůbec. Ubuntu je linuxová distribuce pro pracovní stanice, servery, osobní počítače a notebooky, založená na Debian GNU/Linux. Je sponzorována společností Canonical Ltd (vlastněnou Markem Shuttleworthem) a název distribuce je odvozen ze zuluského pojmu Ubuntu znamenajícího přibližně „lidskost ostatním“. Výchozím prostředím je zde Unity, které je dostupné jen pro tuhle distribuci.

Webová stránka distribuce: ubuntu.com

Ubuntu (Wikipedia.org)

2. Debian

Debian je jednou z nejstarších doposud vyvíjených distribucí GNU/Linuxu, kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je připravována velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě.

Webová stránka distribuce: debian.org

Debian (Wikipedia.org)

1. Mint

Na první místě se nám umístil Linux Mint, nejpoužívanější distribuce v ExoSpace. Její verze jsou založeny na distribuci Ubuntu (se kterou jsou zpětně kompatibilní a využívají aplikace od Canonical Ltd.), případně na Debianu. Zatímco jádro Linux Mint je založeno z větší části na Ubuntu, grafické uspořádání plochy a uživatelské rozhraní je naprosto odlišné. Tyto odlišnosti zahrnují například zcela jiné zobrazení plochy, možnost uživatelsky nastavitelných menu a MintSoftware, kolekci systémových nástrojů vyvinutou pro snadnější správu systému a uživatelských práv. Výchozím desktopovým rozhraním je Cinnamon a MATE.

Webová stránka distribuce: linuxmint.com

Linux Mint (Wikipedia.org)

Zdroj:
10 Top Most Popular Linux Distributions of 2016 (tecmint.com)
Linux Arch (wikipedia.org)
Cent OS (wikipedia.org/wiki/CentOS)
Elementary OS (wikipedia.orgOS)
Zorin (wikipedia.org/wiki/Zorin_OS)
Fedora (wikipedia.org)
Monjaro (wikipedia.org)
OpenSUSE (wikipedia.org)
Debian (wikipedia.org)
Ubuntu (wikipedia.org)
Mint (wikipedia.org)

3.83/5 (6)

Hlasujte

O autorovi

David Pavlyuk

Jsem nadšencem otevřeného softwaru již od mých 13ti let. Aktuálně mám distribuci Gentoo a Mint.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nejpopularnejsi-linuxove-distribuce-roku-2016/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
Památník mise Apollo + 24 metrů vysoká socha kosmonauta

Nedaleko od Johnsnova vesmírného střediska by mohl jednoho dne vyrůst památník mise Apolla. Tzv. The Apollo Center bylo představeno  ve městě Webster...

Frankensteinova galaxia UGC 1382

Vedci objavili takzvanú „Frankenstein“ galaxiu. Ako viete, podľa sci-fi hororového námetu o Frakensteinovi, bytosti poskladaná z mŕtvych časti ľudského tela....

Zavřít