«

»

Lis 08 2016

Karel Pacner: Aktivita ruských agentů je větší než kdy předtím

spionazni-hry24. října 2016 vyšla zatím poslední kniha čestného člena ExoSpace.cz, známého spisovatele, popularizátora a novináře ing. Karla Pacnera s názvem Podivné špionážní hry. Titul je poněkud nezvyklý, a tak jsme se pana Pacnera zeptali, zda by nám knihu a vůbec problematiku špionáže více přiblížil.

 • Tématem vaší nejnovější knihy Podivné špionážní hry je špionáž; ale tak trochu z jiného úhlu než vaše předchozí knihy na toto téma. O čem vlastně kniha je?
  V této knize jsem se snažil ukázat, že existují některé mýty, ale i nesmysly, v historii špionáže, které nejsou plně vysvětlené anebo jsou sporné.
 • Která země a v jaké době podle vás prováděla největší špionážní aktivitu? Je špionážní aktivita supervelmocí v dnešní době větší než řekněme v době studené války?
  Dneska existuje spousta firem s anglickými názvy, které mají adresy v Karibiku, v Lucembursku a pod., filiálky po celém světě včetně ČR. To jsou buňky ruské rozvědky, s nimiž se obtížně bojuje. Dnes je aktivita ruských výzvědných služeb větší než v nejhorších dobách studené války.
 • Lze nějak vyčíslit náklady na špionáž?
  Sovětská KGB uložila před rozpadem SSSR velké peníze v zahraničí. A z nich jsou dnes financováni ruští vyzvědači. KGB měla v minulosti koupené jenom dva listy – v Řecku a v Indii.
 • S jakými agenty jste se setkal – a co jste si z takových setkání odnesl?
  Ve špionáži jsou nejhorší různé memoáry vyzvědačů. Všichni ze sebe dělají hrdiny, i když se často podělali, anebo nic pořádného neudělali. Ale to je všude.
 • Jak jste se vlastně dostal k tématu špionáže vy?
  Ke špionáži jsem se dostal na žádost ČT, abych připravil podklady pro seriál o čs. výzvědných službách. Podrobnosti najdete v mé knize Život novináře.
 • Bude autogramiáda vaší nejnovější knížky?
  Autogramiáda se bohužel nechystá.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/karel-pacner-aktivita-ruskych-agentu-vetsi-nez-predtim/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>