«

»

Kvě 27 2018

Cygnus OA-9: Zásoby pro posádku, cubesaty a fyzika

cygnus-oa9

Cygnus OA-9 byl zachycen manipulátorem (wikipedia.org)

21. května 2018 startovala z kosmodromu Wallops Flight Center ve Virginii raketa Antares s kosmickou lodí Cygnus (zásobovací let OA-9). Loď nese jméno konstruktéra raketových motorů J-2 a RS-25 Jamese Roberta Thompsona.

antares-cygnus

Start rakety Antares s lodí Cygnus OA-9 (wikipedia.org)

Nákladní loď doputovala ve čtvrtek 24. 5. 2018 ke stanici, kde byla za pomoci manipulátoru, jenž ovládali astronauti Ricky Arnold a Drew Feustel, připojena k modulu Harmony. V průběhu přibližování se vůbec poprvé otestoval naváděcí systém C2V2 (Common Communications for Visiting Vehicles), jenž bude využíván při dalších misích soukromých plavidel k ISS.

Cygnus na stanici ISS přivezl 3.268 kg zásob:

  • 1.191 kilogramů hardwaru,
  • 1.021 kilogramů vědeckých zařízení,
  • 811 kilogramů vybavení pro posádku,
  • 132 kilogramů výbavy pro kosmické vycházky,
  • 100 kilogramů výpočetní techniky,
  • 13 kilogramů ruského hardwaru.

Krom toho jsou v nehermetizované části připraveno devět cubesatů zaměřených na vědu a výzkum (CubeRRT, EQUiSat, HaloSat, MemSat, RadSat-g, RainCube, TEMPEST-D, Radix a bulharský EnduroSat One), jež se svého vypuštění dočkají poté, co se Cygnus oddělí a vystoupá do výšky 500 km, kde cubesaty uvolní. Cubesaty spolu s nosníkem váží 82 kg, čímž úhrnná hmotnost vynášeného nákladu při této misi dosáhla výše 3350 kg.

Přílet lodi Cygnus OA-9 ke stanici ISS (kosmonautika.cz)

Kvantová mechanika na palubě

bec

Tvorba Boseho-Einsteinova kondenzátu. Klesající teplota nutí atomy zformovat se v jednom stavu – tím se vytváří charakteristický vrchol pravděpodobnostní hustoty výskytu atomů (spaceflightnow.com)

Jeden z mnoha vědeckých experimentů na palubě se týká chování hmoty za ultranízkých teplot. Fyziky zajímá vznik tzv. Boseho-Einsteinova kondenzátu, při němž zaujímají atomy týž kvantový stav. Toho je dosaženo za extrémně nízkých teplot blízkých absolutní nule, tedy -273 °C. Za těchto podmínek ustává kmitavý pohyb atomů a ty, ač jsou fermiony, se chovají jako bosony. Studium tohoto jevu v pozemských podmínkách nicméně naráží na problém. V důsledku přítomnosti gravitace se atomy sesednou k povrchu během zlomku sekundy. V prostředí mikrogravitace, panující na oběžné dráze, se tak stane až za deset sekund. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby fyzikové mohli na dálku studovat vlastnosti a chování systému. Vše se bude odehrávat při teplotě pouhého jednoho nanokelvina.

Tento experiment připravili vědci z Cold Atom Laboratory, ústavu zřízeném JPL. Očekává se, že tento výzkum povede k praktickým výsledkům v podobě kvantových počítačů a atomových hodinek.

Experimentů na palubě je však celá řada. Jeden zajímavý bude zkoumat proces tuhnutí betonu v podmínkách mikrogravitace. Tento experiment přinese více praktických znalostí pro budování habitantů na cizích světech ve Sluneční soustavě.

iss

Konfigurace ISS k 25. květnu 2018 (nasa.gov)

Zdroj:
Robotics Controllers Install Cygnus Resupply Ship on Station (nasa.gov)
Antares rocket launch kicks off space station’s next commercial cargo delivery (spaceflightnow.com)
Cygnus arrives at station with CubeSats, quantum physics experiment (spaceflightnow.com)
Cygnus CRS OA-9E (wikipedia.org)
Novinky z kosmonautiky

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/cygnus-oa-9-zasoby-pro-posadku-cubesaty-a-fyzika/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>