«

»

Kvě 02 2018

Lovec exoplanet TESS odstartoval

18. dubna 2018 se na svou pouť vydala družice TESS, zaměřená na hledání exoplanet obáhajících kolem blízkých hvězd. Jedná se o první celooblohovou přehlídku v historii. Na velmi protáhlou trajektorii družici dopravila osvědčená raketa Falcon-9.

tess

Sonda TESS při přípravě na start (wikipedia.org)

Historie mise TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) začala v roce 2006 navržením designu společností Google a nadace Kavli. O dva roky později Massachusettský technologický institut (MIT) využil své autority a navrhl projekt organizaci NASA pro program Small Explorer. Mise však nebyla schválena, a tak byla znovu v roce 2010 navržena, tentokrát pro projekt Explorer. V dubnu 2013 byl návrh schválen a v roce 2015 se úspěšně podrobil kritickému zhodnocení (CDR, critical design review) s tím, že sonda odstartuje v dubnu 2018. Výroba sondy o rozměrech 3,7 × 1,2 × 1,5 m a váze 362 kg byla svěřena firmě Orbital Sciences Corporation.

Úkolem sondy je pátrat po malých exoplanetách, obíhajících v blízkosti jasných blízkých hvězd, vzdálených 30 až 300 světelných let. K tomuto účelu jsou na palubě čtyři širokoúhlé dalekohledy s CCD kamerami. Každá kamera má zorný úhel 24° × 24° a rozlišení 4 megapixely. Jde tedy o kamery s nízkým šumem a nízkým rozlišením. Kombinovaný zorný úhel dosahuje 24°× 96°. Očekává se, že by sonda mohla nalézt planety až u 200.000 hvězd.

Start na jedničku

Mise započala hladkým startem rakety Falcon-9 Full Thrust 18. dubna 2018 z rampy LC-40 na Cape Canaveral. První stupeň rakety poté hladce přistál na plošině Of Course I Still Love You (byl to celkově 24. úspěšný návrat prvního stupně). Sonda bude navedena na velmi protáhlou dráhu kolem Země – 375/108 tisíc kilometrů. Aby se na ni dostala, je zapotřebí asistence Měsíce – kolem něj proletí 17. května 2018. Na finální dráze by sonda mohla zůstat 20 až 30 let. Primární část mise započne v červenci 2018 a potrvá dva roky, každý rok přitom sonda zmapuje jednu polokouli. Sonda bude studovat charakteristiky planet (jejich hmotnost, velikost, hustotu) a poskytovat cíle pro bližší pozorování pomocí dalekohledu Jamese Webba (JWST). Krom toho sonda poslouží i pro výzkum záblesků gama.

Start rakety Falcon-9 s družicí TESS (flickr.com)

Zdroj:
Transiting Exoplanet Survey Satellite (en.wikipedia.org)
TESS (wikipedia.org)
After “terrific” launch, TESS nears first major orbit-raising burn (spaceflightnow.com)
TESS (tess.mit.edu)
TESS (tess.gsfc.nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/lovec-exoplanet-tess-odstartoval/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>