«

»

Kvě 10 2018

Jakub Černý: Rosetta odvedla práci na víc jak 100 procent

67p-snow

„Sněžení“ na kometě 67P (apod.nasa.gov)

Dne 26. dubna byla jako Astronomický snímek dne vyhlášena fotografie, kterou v červnu 2016 pořídila dnes již nefungující sonda Rosetta, s názvem The Snows of Churyumov-Gerasimenko, což se dá česky přeložit například jako Sníh na kometě Churyumov-Gerasimenko. Snímek je vlastně souborem ve formátu GIF složeným ze 33 záběrů pořízených v průběhu 25 minut ze vzdálenosti přibližně 13 kilometrů od jádra komety 67P. Mezi zajímavosti na snímku patří zcela jistě povrch komety či souhvězdí Velkého psa, jež je vidět v pozadí. Efekt „sněžení“ je způsoben polétajícím prachem a dopadem částic slunečního větru.

Bližší informace nejen o samotné fotografii, ale i o misi Rosetta sdělil 28. dubna ve Studiu 6 Víkend Jakub Černý, předseda Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu. Rozhovor začíná ve zhruba 40. minutě vysílání.

67p-snow

Animace snímků ze sondy Rosetta, vytvářející iluzi „sněžení“na povrchu jádra komety (apod.nasa.gov) (klikněte pro zobrazení animace)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jakub-cerny-rosetta-odvedla-praci-na-vic-jak-100-procent/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>