«

»

Lis 11 2014

Rosetta a Philae na návštěvě u komety 67P

philae

Lander Philae na návšteve u kométy v novembri (cnes.fr)

Sonda Rosetta snímá kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko, která se aktuálně blíží ke Slunci a nabírá na aktivitě. Perihelem proletí letos 13. srpna. Na kometě už loni v listopadu přistál modul Philae, jehož přistání se ovšem úplně nezdařilo a modul pak byl 7 měsíců neaktivní. S tím, jak se kometa blíží Slunci, se ale občas objevují krátké časové úseky, při nichž modul komunikuje. Zde vám přinášíme on-line zpravodajství z této historické události.

Sledujte naše forum.

Datum Událost
30.8.2015
Kometa dosáhla vizuálně jasnosti 12 mag. Je viditelná ráno v Blížencích středními dalekohledy s průměrem objektivu 20 cm a více. V maximu jasnosti asi za měsíc dosáhne 11 mag. Sonda Rosetta nadále pořizuje snímky komety, u modulu Philae stále platí to, že se naposledy ozval 9. července. Šance na jeho opětovnou komunikaci s Rosettou není vyloučena, ovšem s každým dnem se postupně snižuje.
13.8.2015
Kometa je dnes nejblíže Slunci, přibližně 1,24 AU daleko, nachází se v přísluní. O kometě a její aktivitě, o práci sondy Rosetta i možnostech obnovení spojení s landerem Philae píše Marek Biely ve svém článku Kometa 67P dnes prolétá perihelem.
11. 8. 2015
Náhlý outburst komety 67P na snímku sondy Rosetta ze dne 29. července 2015.
Náhlý outburst komety 67P na snímku sondy Rosetta ze dne 29. července 2015
8.8.2015 Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko už je dostatečně vysoko na obloze na to, abychom ji i z Česka spatřili vizuálně. Data o jasnosti komety chybí, měla by však mít přibližně 12,5-13 mag. Uvedena je i v článku vizuálně viditelných komet pro nadcházející lunaci – Komety vizuálně v době novu 14. 8. 2015.
2. 8. 2015 Jak to vypadá s Rosettou a hlavně s jejím landerem Philae? Nové poznatky k dispozici v článku
Snáď sa nám ešte ozveš, Philae
27.7.2015 Sonda Rosetta od níže zmiňovaného data 9. července nenavázala kontakt s modulem Philae. Kometa 67P se nyní blíží do přísluní, kterým prolétne 13. srpna. Dá se tedy očekávat, že dříve nebo později bude spojení opět obnoveno. Co se komety samotné týče, ta stále lehce zaostává za svou původní předpovědí jasnosti. Aktuálně to vypadá, že dosáhne maximálně 12 mag a stane se tak objektem nejlépe pro střední dalekohledy s průměrem objektivu 20 cm a více.
22.7.2015 Sonda Rosetta v minulých dnech pořídila velice zajímavé fotografie v lokalitě Imhotep. Prohlédnout si je můžete v galerii a v článku Lokalita Imhotep na kometě 67P.
13.7.2015 Byla zaznamenána nová komunikace landeru Philae se sondou Rosetta. Stalo se tak ve čtvrtek 9. července ve večerních hodinách. Signál trval 22 minut. Bylo to poprvé, co modul se sondou komunikoval od středy 24. června. Spojení tedy bylo přerušeno na 15 dnů.
11. 7. 2015 Kometa je v tuto chvíli pro obyvatele střední Evropy jen velmi obtížně pozorovatelná, prakticky vůbec. Nachází se v souhvězdí Býka. Má jasnost asi 14 mag, což je nedaleko od hranice pro vizuální viditelnost i za ideálních pozorovacích podmínek, natožpak v takto aktuálně mizerné pozici na obloze.Malá zajímavost: Kdyby se kometa na stejném místě nacházela v listopadu nebo v prosinci, byla by pozorovatelná celou noc s maximální výškou přibližně 60° nad obzorem okolo půlnoci.67p-12.7.2015
6. 7. 2015 Sonda Rosetta pokračuje ve své misi u jádra komety. Mise začala v roce 2004, v tomto týdnu, konkrétně v pátek 10. července, to bude 5 let, co prolétla kolem planetky Lutetia.
E. Boldižár: Záhadná Lutetia, ktorá niektorým nedá spať
 4. 7. 2015 Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko je viditelná prozatím nízko na ranní obloze. Pozorování nasvědčují, že je asi o 1 mag slabší než být měla, proto to zatím vypadá, že v maximu jasnosti na přelomu září a října půjde spíše o objekt pro střední dalekohledy. Jasnost komety budeme pravidelně monitorovat.

 

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/rosetta-philae-na-navsteve-u-komety-67p/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>