Tým vědců NASA pod vedením Shuaia Liho z University of Hawaii a Brown University našel přímé důkazy o existenci ledu na povrchu Měsíce. Led se nachází na pólech našeho satelitu, v nejchladnějších a nejtmavějších místech. Nejvíce ledu se nachází v kráterech kolem jižního pólu, zatímco na severním je ho o poznání méně. Teploty v místech …
Archiv kategorie: Sondy k Měsíci
Permanent link to this article: https://exospace.cz/vedci-z-nasa-led-na-mesici-existuje/
Led 20 2017
Země pohledem kosmických sond (a kosmonautů)
V tomto článku se zaměříme na několik skvostných snímků naší planety Země z různých míst Sluneční soustavy. Postupně tak uvidíte křehkost a nicotnost našeho světa, naší planety, která je nám vším a je naším domovem.
Permanent link to this article: https://exospace.cz/zeme-pohledem-kosmickych-sond-kosmonautu/
Bře 06 2016
Výstava představí nové snímky ze sondy LRO
Ve washingtonském National Air and Space Museum máte nyní příležitost prohlédnout si 11 nových fotek sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), obíhající na naší přirozené vesmírné družici, na Měsíci. Fotografie byly pořízeny 24. února, výstava pak byla otevřena o pouhé dva dny později. Činitelé NASA pojmenovali výstavu Nový Měsíc vychází, v originálu „A New Moon Rises“. …
Permanent link to this article: https://exospace.cz/vystava-predstavi-nove-snimky-ze-sondy-lro/
Kvě 28 2015
CPS: Kamera, ktorá vytvorila panorámu na Mesiaci
Pamätáte sa prvé prístatie čínskej kozmickej sondy Čchang-e 3 s vozítkom Jü-tchu pod slovenským ekvivalentom známy ako Nefritový králík v roku 2013? Krásna panoráma mesačnej krajiny je dielom robustného fotoaparátu CPS na Čchang-e 3. Kamera (a fotoaparát v jednom) nasnímala 360 stupňovú panoramatickú scenériu mesačnej pustiny. Čchang-e 3 úspešne pristal na Mesiaci 14. decembra 2013.
Permanent link to this article: https://exospace.cz/cps-kamera-ktora-vytvorila-panoramu-na-mesiaci/
Lis 02 2014
Chang’e 5 po obletu Měsíce zpátky na Zemi
Po osmi dnech letu hlubokým vesmírem se 31. 10. 2014 vrátila čínská sonda Chang’e 5 T1 z testovacího obletu kolem Měsíce. Let byl koncipován jako příprava na plánované přistání a návrat sondy se vzorky měsíční horniny. Testovací sonda měla za úkol otestovat brždění o atmosféru dvoufázovým bržděním a také otestovat nové tepelné štíty pro velké …
Permanent link to this article: https://exospace.cz/change-5-po-obletu-mesice-zpatky-na-zemi/
Kvě 29 2014
Události z kosmonautiky posledních dní
Přinášíme vám přehled událostí, které kosmonautika přinesla v minulých týdnech, dnech a hodinách. Měsíční sonda LADEE ukončila činnost Po šestiměsíční úspěšné misi a stech obletů na oběžné dráze kolem Měsíce ukončila činnost americká družice zaměřená na výzkum měsíční atmosféry, měření prachových částic a demonstraci komunikace zprostředkované laserovým paprskem LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment …
Permanent link to this article: https://exospace.cz/udalosti-z-kosmonautiky-poslednich-dni/
Led 27 2014
Čínský králík doskákal. Možná navždy
Čínské měsíční vozítko Jü-tchu má údajně problémy se špatně uzavřenými solárními panely. Složené panely mají citlivou elektroniku Nefritového králíka chránit před mrazem během ledové měsíční noci, při které teploty klesají až k -180 stupňům Celsia. K potížím došlo v sobotu dopoledne, tedy několik hodin před začátkem měsíční noci.
Permanent link to this article: https://exospace.cz/cinsky-kralik-doskakal-mozna-navzdy/