«

»

Kvě 29 2014

Události z kosmonautiky posledních dní

soujz-tma13m_patch

Znak letu Sojuz-TMA13M (wikimedia.org)

Přinášíme vám přehled událostí, které kosmonautika přinesla v minulých týdnech, dnech a hodinách.

 

Měsíční sonda LADEE ukončila činnost

Po šestiměsíční úspěšné misi a stech obletů na oběžné dráze kolem Měsíce ukončila činnost americká družice zaměřená na výzkum měsíční atmosféry, měření prachových částic a demonstraci komunikace zprostředkované laserovým paprskem LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer).

LADEEfromLRO

Takto sondu LADEE viděla další měsíční sonda LRO (wikipedia.org)

Sonda splnila všechny cíle mise. Aby neohrozila historická místa přistání lodí Apollo nekontrolovatelným pádem, byl 11. dubna zažehnut motor sondy, který sondu zpomalil a navedl ji na kolizní dráhu s Měsícem. Dopad proběhl na odvrácené straně mezi 4h 30min a 5h 22min světového času. Při dopadu měla sonda rychlost téměř 6000 km.h-1. Mise v ceně 280 milionů dolarů tak byla ukončena a na předběžné výsledky jejího výzkumu se můžete podívat na stránce wikipedie.

Dragon se úspěšně vrátil ze své třetí mise

dragon-splashdown

Přistání Dragonu v Pacifiku (space.com)

V neděli 18. května se ze své třetí zásobovací mise (z celkem 12 objednaných agenturou NASA) vrátil bezpilotní přistávací modul lodi Dragon od společnosti SpaceX. V současné době jde o jedinou loď umožňující návrat významného množství nákladu z ISS – necelé 2 tuny (Sojuzy umožňují návrat jen asi 50 kg). Přistání se uskutečnilo asi 500 kilometrů západně od Baja California po třicetidenní vesmírné misi.

Přistávací modul putoval do Port of Long Beach v Kalifornii, kam byl dopraven v úterý, následná poletová inspekce byla provedena v Texasu. Okamžitě po přistání bylo nutné odebrat biologické vzorky, které podléhají rychlé zkáze, zbytek nákladu byl odebrán v pátek.

Přistání nebylo úplně dokonalé. Byly zjištěny stopy mořské vody v kabině. Tato voda potenciálně mohla pocházet z vaku se vzorkem vody ze skafandru Luca Parmitana, který byl součástí nákladu, ale ten byl neporušen. O věci byli informváni představitelé NASA a SpaceX  podnikne opatření pro to, aby se podobná záležitost neopakovala.

Další výprava byla plánována na 6. červen, ale termín startu bude nejméně o měsíc prodloužen.

Zenit vynesl družici Eutelsat na oběžnou dráhu

zenit-startZ plošiny Sea Launch, umístěné 2300 km jižně od Havaje, odstartovala 26. 5. raketa Zenit 3SL s evropskou šestitunovou družicí Eutelsat 3B, aby ji vynesla na protáhlou oběžnou dráhu ve výšce 380/35800 km. Byl to první start z této plošiny od února 2013. Tehdy problémy na hydraulice nosné rakety způsobily zkázu telekomunikační družice Intelsat a explozi rakety.

Eutelsat-3B

Družice Eutelsat 3B (satellitetoday.com)

Eutelsat 3B bude na oběžné ráze po dobu 15 let zprostředkovávat spojení pro Evropu, Afriku, střední východ, střední Asii a Latinskou Ameriku.

K ISS odstartovala 40. Expedice

Navzdory dopadům ukrajinské krize na mezinárodní kosmonautiku ve středu 28. 5. v 19h 57min světového času odstartovala loď Sojuz TMA-13M. Na palubě byl velitel Maxim Surjajev (má za sebou 169denní let v letech 2009 a 2010) a dva kosmonauti-nováčci: Reid Wiseman z USA (pilot U.S. Navy) a Alexander Gerst z Německa (Gerst pracuje jako geofyzik se zaměřením na vulkány). Posádka doplní stávající posádku na ISS ve složení Steve Swanson, Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev po (již tradičním) šestihodinovém letu.

Obrázky: spaceflightnow.com

Zdroj: spaceflightnow.com

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/udalosti-z-kosmonautiky-poslednich-dni/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>