«

»

Srp 23 2018

Vědci z NASA: Led na Měsíci existuje

Tým vědců NASA pod vedením Shuaia Liho z University of Hawaii a Brown University našel přímé důkazy o existenci ledu na povrchu Měsíce. Led se nachází na pólech našeho satelitu, v nejchladnějších a nejtmavějších místech. Nejvíce ledu se nachází v kráterech kolem jižního pólu, zatímco na severním je ho o poznání méně. Teploty v místech nálezu nikdy neměly přesáhnout –160 °C a vlivem velmi nízkého sklonu osy rotace Měsíce se tam nikdy nedostalo ani sluneční světlo.

Předchozí pozorování zaznamenalo nepřímé důkazy povrchového ledu na jižním pólu, ale tyto nálezy mohly být vysvětleny jinými jevy, jako je třeba nezvykle reflexní měsíční půda. Přístroj NASA Moon Mineralogy Mapper (M3) na palubě indické sondy Chandrayaan-1, která okolo Měsíce operovala v roce 2008, dokázal přímo změřit absorpci infračerveného záření molekulami vody, a tedy i určit, v jaké fázi (pára, kapalina, led) se voda vyskytuje.

Závěry byly zveřejněny ve sborníku Národní akademie věd 20. srpna 2018.

Mapa rozložení vodního ledu na Měsíci pro jižní (vlevo) a severní (vpravo) polokouli; výskyty vody jsou vyznačeny modře. Povrchová teplota jednotlivých míst na Měsíci je vyznačena různým stupněm jasu (jpl.nasa.gov)

Zdroj:
Ice Confirmed at the Moon’s Poles (nasa.gov)

Petr Valach, Jakub Vladík

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vedci-z-nasa-led-na-mesici-existuje/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>