«

»

Srp 18 2018

Mars Express: Na Marsu je kapalná voda!

mars_voda_composed

Detekce kapalné vody na Marsu: Vlevo oblast kolem jižního pólu, která bylo zkoumána, uprostřed stopy radaru MARSIS a vpravo podpovrchový radarový profil vytipované oblasti (esa.int)

Evropská sonda Mars Express na Marsu detekovala vodu v kapalné formě. Dlouho očekávaný objev oznámili vědci z Evropské kosmické agentury, která sondu postavila a spravuje.

Mars je se svými 228 milióny kilometrů od Slunce a průměrem 6792 km nejvzdálenější terestrickou planetou a po Merkuru nejmenší planetou ve Sluneční soustavě. Na cestě kolem Slunce Mars doprovázejí dva trpasličí měsíce Phobos a Deimos. V posledních několika desetiletích se Mars těší velké pozornosti kosmických sond. Kromě již zmíněné Mars Express připomeňme velice úspěšné výpravy Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter a samozřejmě pojízdné rovery Sojourner, Spirit, Opportunity a Curiosity. Poslední statickou základnou pak před deseti lety byla sonda Mars Phoenix. Všechny tyto výpravy přímo či nepřímo pátraly po vodě. Důvod je prostý – kde je voda, tam může být život. Již z předchozích výzkumů bylo zřejmé, že na Marsu v minulosti voda skutečně tekla. Družice Marsu nalezly suchá říční údolí a gigantické odtokové kanály, vozítka na povrchu minerály, které nemohly vzniknout bez přítomnosti vody. Nyní je jasné, že se klima Marsu během 4,6 miliardy let razantně měnilo, proto voda nemůže zůstat na povrchu.

Doposud byla voda nalezena pouze v pevném skupenství a stopově v atmosféře jako pára. Vodu najdeme v polárních čepičkách, které se sezónně mění, a také pod prachovým povrchem, v permafrostu. Určitou nadějí na objev vody v kapalném skupenství nabízely právě polární oblasti. Přítomnost vody pod póly byla dlouho předpokládána. Po studiích ze Země víme, že teplotu tání snižuje překrývající ledovec. Dalším pomocníkem je v tomto případě sůl, která rovněž snižuje teplotu tání. Oba aspekty mohou vést k tomu, že se pod příkrovem polární čepičky může nacházet jezero slané vody.

voda-mars

Radarový profil jedné z 29 radarem studovaných míst; světlé oblasti mezi polární čepičkou a povrchem Marsu obsahují vodu v kapalné fázi (esa.int)

A tak se také stalo. Sonda Mars Express pomocí důmyslného radarového sonaru MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface a Ionosphere Sounding) několik let mapovala oblast kolem jižního pólu. Radar vysílal pulzy, jež se odrážely od marťanského podloží. Při své cestě zpět k sondě procházely prostředím s různým stupněm radarové odrazivosti a indexu lomu. Zkoumala se oblast o šířce 200 km, nejsilnější signál pak pocházel z oblasti široké 20 km. Takto se podařilo získat radarový profil vytipované oblasti Planum Australe, jež se nachází na 193° východní délky a 81° jižní šířky. Měření prováděná v letech 2012–2015 byla nakonec korunována úspěchem. V hloubce 1,5 km podle všeho nachází vrstva kapalné vody.

„Tento vzrušující objev je vrcholem planetární vědy a přispěje k pochopení evoluce Marsu, historie vody na naší sousední planetě a její osídlení,“ tvrdí Dmitrij Titov z vědeckého týmu sondy Mars Express.

Článek s názvem Radar evidence of subglacial liquid water on Mars publikoval Roberto Orosei z týmu MARSIS se svým týmem v časopise Science 24. 7. 2018.

Draft starší práce od téhož autora je k dispozici níže.

mars-water-marsis
R. Orosei et al.: Radar sounding of Lucus Planum, Mars, by MARSIS (arxiv.org)

Sonda Mars Express je vůbec první meziplanetární sondou Evropské kosmické agentury. Byla vypuštěna 2. července 2003 a na oběžnou dráhu Marsu se dostala 25. prosince 2005. Na palubě se vedle dlouhovlnného radaru MARSIS a stereoskopické kamery a kamery s vysokým rozlišením HRSC nacházejí přístroje pro studium atmosféry a ionosféry Marsu, například ultrafialový a infračervený spektrometr SPICAM. Součástí výpravy byl i malý přistávací modul Beagle-2, jenž však byl špatně navržený a při přistávání neuspěl.

Zdroj:
Mars Express detects liquid water hidden under planet´s south pole (esa.int)

Jakub Hadač, Petr Valach

O autorovi

Jakub Hadač

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mars-express-na-marsu-je-kapalna-voda/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>