«

»

Dub 23 2017

Lander Opportunity na snímku ze sondy MRO

opportunity

Přistávací plošina roveru Opportunity a tepelný štít s padáky (nasa.gov)

Začátkem dubna 2017 se kamera HiRISE na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zaměřila na oblast v blízkosti kráteru Eagle, kde 25. 1. 2004 přistál rover Opportunity. Snímek zachycuje přistávací plošinu, která rover na Mars dopravila, spolu s tepelným štítem a padákem.

Opportunity i po 13 letech pracuje a najel více jak 44 kilometrů

Lander v průběhu přistání odhodil padák a tepelný štít a zabalen do airbagu hopsal do výšky 25 m, až se konečně usadil v planině Meridiani, v kráteru Eagle s průměrem 22 metrů. Po vyfouknutí airbagů se jako okvětní kvítek rozevřela samotná přistávací plošina, tvořená čtyřmi trojhrannými konstrukcemi. Uplynul týden a po jedné z nich Opportunity sjel na povrch Marsu. Ještě než se vydal prozkoumat kráter Eagle, pořídil Opportunity nezapomenutelný pohled na tuto plošinu. Její práce tak skončila.

opportunity

Zpětný pohled roveru Opportunity na přistávací lander (nasa.gov)

Opportunity na cestě ke kráteru Endurance – na povrchu vidíte „borůvky“ (apod.nasa.gov)

Opportunity pak téměř dva měsíce zkoumal kráter Eagle, kde zjistil známky prosáknutí vody na povrch a jejího opětovného vstřebání pod povrch. Poté se vydal na jihovýchod zkoumat další krátery. Stěžejním se stal výzkum kráteru Endurance.

Po více jak dvou letech, v březnu 2006, dorazila k Marsu sonda MRO, která nasnímala někdejší „pozůstatky“ někdejšího velkolepého představení. Je to vůbec první barevný snímek kráteru Eagle, který kamera HiRISE pořídila. Tato kamera je osazena nejvýkonnějším dalekohledem, jaký kdy byl pro marťanskou sondu použit. Jelikož však zaznamenává povrch v červeném, modrozeleném a blízkém infračerveném světle, neodpovídají barvy realitě. Toho si lze všimnou nejvýrazněji například v případě tepelného štítu, který lze na obrázku nalézt v jeho levé spodní části. V důsledku zpracování obrazu (zvýraznění barev) došlo k tomu, že se štít jeví jako modrá skvrnka.

Zdroj:
Rover’s Landing Hardware at Eagle Crater, Mars (jpl.nasa.gov)
New Look at 2004’s Martian Hole-in-One Site (jpl.nasa.gov)
PIA05755: Opportunity Captures „Lion King“ Panorama (jpl.nasa.gov)
Opportunity (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/lander-opportunity-snimku-ze-sondy-mro/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>