«

»

Čvn 17 2018

Písečná bouře na Marsu ochromila rover Opportunity

opportunity

Rover Opportunity brázdí povrch Marsu v představě malíře (wikipedia.org)

Na konferenci 13. června 2018 oznámil úřad NASA, že ztratil spojení s roverem Opportunity. Příčinou je písečná bouře, zaznamenaná 30. května 2018 sondou Mars Reconnaissance Orbiter, působící na oběžné dráze Marsu. Bouře zabírá plochu asi 41 milionu čtverečných kilometrů.

Rover Curiosity (wikipedia.org)

Písečná bouře blokuje sluneční paprsky, které se tak nedostanou na povrch Marsu. Opportunity se tak potýká s nedostatkem energie. Když v roveru klesne napětí na akumulátorech pod 24 V, přepne do úsporného režimu a vypne všechny subsystémy. Jedním z nich je i přijímač pro komunikaci se Zemí. V nouzovém režimu je zapojen pouze časovač, který v pravidelných intervalech vysílá data o stavu roveru.

Opportunity nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, na tyto situace je připraven. S ohledem na řídkou atmosféru Marsu nehrozí ani zasypání roveru. Z předchozích zkušeností se má za to, že prach z kamer bude velmi rychle po odeznění bouře oklepán. Bouře však může trvat řadu týdnů a měsíců, a právě délka trvání může vyvolávat určitou nejistotu.

Rover se nyní nachází v oblasti Perseverance Valley a chystal se k dalšímu pokračování výzkumu kráteru Endurance. Jeho stav je dobrý, všechny přístroje fungují. Problémy vyvolávají pouze přední kola, která již neumožňují otáčení. Opportunity má šest kol, přičemž čtyři z nich byla původně řiditelná.

Rover Curiosity, jenž operuje v kráteru Gale, je napájen vlastním termonukleárním článkem, a tak na něj nemá prachová bouře takový dopad.

Telekonference NASA ohledně situace roveru Opportunity

Písečná bouře pohledem sondy MRO

Rozsah prachové bouře zaznamenané sondou Mars Reconaissance Orbiter můžete vidět na následující animaci. Ta je poskládána ze snímků vyhotovených ve dnech 31. května 2018 (kdy byla poprvé zpozorována) do 11. června 2018. Bouře se jeví jako lososově zbarvená vrstva clonící pohled na povrch Marsu. Pozice roverů je znázorněna v podobě ikon. Místa, ve kterých chybí data (například z důvodu manévru sondy), jsou vyznačena černě. V blízkosti pólů si můžete všimnout malých zelených a fialových oblastí, jež indikují zvýrazněnou saturaci barev. Data byla získána pomocí kamery Mars Color Imager.

storm-mro

Prachová bouře na animaci ze snímků sondy Mars Reconnaisance Orbiter (nasa.gov)

Jakub Vladík, Petr Valach

Zdroj:
NASA to Hold Media Teleconference on Martian Dust Storm, Mars Opportunity Rover (nasa.gov)
Media Telecon About Mars Dust Storm, Opportunity (nasa.gov)
2018 Giant Dust Storm on Mars (nasa.gov)
Huge dust storm knocks aging Mars rover out of contact with Earth (spaceflightnow.com)
As Massive Storm Rages on Mars, Opportunity Rover Falls Silent (scientificamerican.com)
Novinky z kosmonautiky
NASA ztratila spojení s nejstarším vozítkem na Marsu. Uspala ho bouře (technet.idnes.cz)
Opportunity (wikipedia.org)

Petr Valach, Jakub Vladík

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisecna-boure-na-marsu-ochromila-rover-opportunity/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>