«

»

Čvc 02 2018

Složité molekuly na měsíci Enceladus zvyšují šanci na objev života

enceladus

Pohled na „tygří pruhy“, svědectví o nedávné geologické aktivitě na měsíci Enceladus (nasa.gov)

Podle údajů získaných sondou Cassini se na Saturnově měsíci Enceladus nacházejí komplexní organické molekuly. Toto zjištění opět posouvá myšlenku na život na tomto měsíci do reálných mezí.

Předchozí zjištění odhalila malé a celkem běžně se vyskytující organické molekuly. Složité molekuly sestávající ze stovek atomů jsou mimo Zemi pozorovány jen zřídka. Měsíc Enceladus je jedním z míst, kde se výskyt těchto molekul potvrdil.

enceladus_organics

Jak se pomocí hydrotermálních průduchů dostávají organické látky mimo měsíc Enceladus (nasa.gov)

Původ takto složitých molekul lze vysvětlit několika způsoby. Jedním může být zavlečení prostřednictvím jader komet. Dalším možným vysvětlením mohou být aktivity spojené se životem. Nicméně nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že pocházejí z hydrotermální aktivity související s porézním jádrem měsíce, naplněným vodou. Následně jsou hydrotermálními procesy vynášeny kilometry vysoko, na vodní hladinu pod ledovým příkrovem měsíce, kde bubliny, které sem tyto látky zanesly, vytvářejí tenký film. Ten je ovšem narušený otvory v ledu, kudy jsou v podobě páry či ledových krystalků vynášeny ven, do kosmického prostoru. Podobným způsobem a v podobných místech, tedy na dně moře, u samotných kořenů hydrotermálních průduchů, mohl vzniknout život i na Zemi.

„Podle mého názoru jsou fragmenty molekul, které jsme našli, hydrotermálního původu,“ tvrdí Frank Postberg, jeden z autorů nové studie. „Při vysokých tlacích a teplotách, které v těchto místech předpokládáme, je možné, že vzniknou složité organické molekuly.“

Studie, kterou zpracoval tým pod vedením Franka Postberga a Nozaira Khawajiho z Heidelberské univerzity v Německu, byla zveřejněna v časopise Nature 27. června 2018.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/slozite-molekuly-na-mesici-enceladus-zvysuji-sanci-na-objev-zivota/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>