Archiv kategorie: Sondy k Saturnu

Čvc 02 2018

Složité molekuly na měsíci Enceladus zvyšují šanci na objev života

Podle údajů získaných sondou Cassini se na Saturnově měsíci Enceladus nacházejí komplexní organické molekuly. Toto zjištění opět posouvá myšlenku na život na tomto měsíci do reálných mezí.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/slozite-molekuly-na-mesici-enceladus-zvysuji-sanci-na-objev-zivota/

Zář 09 2017

Možný život na mesiaci Enceladus?

Sonda Cassini, ktorá sa odoberie na večnosť vyparením v atmosfére Saturnu 15. septembra 2017, nám ponúkla zaujímavé zistení. Mesiac Enceladus by mohol obsahovať hydrotermálne gejzíry podobné, ako sú prítomne na našej Zemi, kde sa nachádzajú pri dne morí a prepúšťajú teplo z hlbín Zeme.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mozny-zivot-mesiaci-enceladus/

Kvě 01 2017

Cassini: Pohled na Zemi a průlet vnitřní mezerou prstenců

Mise sondy Cassini končí. Postupně se více a více přibližuje k Saturnu a 15. září se ponoří do hustých vrstev Saturnovy atmosféry, kde zanikne. Tak se zajistí, že měsíce Enceladus a Titan, možní nositelé života, nebudou kontaminovány pozemskými mikroby. Postupné přibližování umožní sestavit podrobnější mapu gravitačních a magnetických polí v okolí planety, čímž se vědci …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/cassini-pohled-na-zemi-a-prulet-vnitrni-mezerou-prstencu/

Dub 29 2017

Atlas – „létající talíř“ u Saturnu

Tyto surové, nezpracované snímky Saturnova měsíce Atlas byly pořízeny 12. dubna 2017 sondou Cassini ze vzdálenosti 11.000 km. Jedná se tak o nejbližší pohled na tento měsíc vůbec, který nám pomůže lépe určit jeho tvar a geologii. Atlas má průměr 30 km a obíhá Saturn v blízkosti prstence A. Prstenec A je nejvzdálenější z jasných …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/atlas-letajici-talir-u-saturnu/

Bře 10 2017

Vesmírné pohledy (III.) – Podivné světy poblíž Saturnu

Snímky měsíců Saturnu, které pořizuje sonda Cassini, představují roztodivné, naprosto fantaskní světy neobyčejných tvarů a povrchů. Podívejme se na jejich zatím poslední obrázky a přemýšlejme, proč jsou tyto světy takové, jaké jsou.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vesmirne-pohledy-iii-podivne-svety-pobliz-saturnu/

Bře 05 2017

Vrtule v prstencoch Saturnu – malé mesiace?

21. februára 2017 sonda Cassini odfotografovala zatiaľ najostrejšie a najkvalitnejšie snímky tzv. „vrtúľ“, konkrétne jednej nazvanej Santos-Dumont. Fotka sa dala spraviť vďaka prvom naplánovanom oblete takéhoto telesa, dosiaľ sa sonda Cassini dostala do ich blízkosti len neplánovane.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vrtule-prstencoch-saturnu-male-mesiace/

Úno 18 2017

Vesmírné pohledy (II.) – Jupiter a Enceladus

V tomto dieli Vesmírnych pohľadov sa pozrieme na nové fotografie Jupiteri zo sondy Juno a tiež snímka Saturnovho mesiaca Enceladus zo sondy Cassini. Sonda Juno zostáva po rozhodnutí NASA na obežnej dráhe s dobou obehu 53 dní, kdežto Cassini sa približuje na historicky minimálnu vzdialenosť k Saturnovom prstencom.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vesmirne-pohledy-ii-jupiter-enceladus/