«

»

Srp 25 2018

HST sleduje kulovou hvězdokupu NGC 6139

ngc-6139

Kulová hvězdokupa NGC 6139, pozorovaná Hubbleovým kosmickým dalekohledem (nasa.gov)

Studie kulové hvězdokupy NGC 6139, pozorované Hubbleovým dalekohledem, ukázaly, že její hvězdy jsou velice staré. Stálice většiny z těchto objektů jsou staré přibližně 10 miliard let, formovaly se tedy už na začátku vývoje naší Galaxie.

Kulové hvězdokupy patří mezi objekty, které rádi pozorují i amatérští astronomové. Co o nich ale ví profesionální astronomové z ESA a NASA? Jejich role ve vývoji galaxie je stále předmětem studií.

Masivní gravitačně svázaný objekt obsahující statisíce hvězd uspořádaných do tvaru koule, obíhající náš hvězdný ostrov. Kulové hvězdokupy jsou mnohem hustší a více sférické než otevřené hvězdokupy. Hvězdy, které se tu nacházejí, vznikaly v přibližně stejné době.

Konkrétně NGC6139 se promítá do souhvězdí Štíra, tedy do blízkosti galaktického centra. V tomto souhvězdí se nachází dalších 17 objektů tohoto typu, v sousedním Střelci ještě více, 29. Štír je oblast velmi bohatá na úchvatné astronomické objekty, jakými jsou kulová hvězdokupa M4 a otevřené hvězdokupy M6 a M7. Také zde můžeme narazit na dvoubarevnou dvojhvězdu Antares.

Zdroj:
Hubble Captures Cluster of Aging Stars (nasa.gov)

O autorovi

Jakub Hadač

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hst-sleduje-kulovou-hvezdokupu-ngc-6139/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>