«

»

Srp 29 2018

Vzestup oceánů na měsíci Europa

Europa

Měsíc Europa (nasa.gov)

Oceány na Jupiterově měsíci Europa mohly dosáhnout povrchu během milionu let. Nová studie vědců z NASA ukazuje, že vrásy jsou klíčem k průniku podzemního oceánu na povrch. 

Animace simuluje průřez skrz vrásu procházející ledovou skořápkou na povrchu měsíce. Bílá barva nahoře reprezentuje ledovou krustu a úplně dole se nachází podpovrchový oceán. Střední část je tvořená ledovcem s teplejšími barvami simulujícími pevnější led. Vlevo je znázorněna hloubka a dole vzdálenost od středu vrásy. Vrásy na Europě bývají desítky kilometrů široké a stovky kilometrů dlouhé.

Jak animace běží, je ledová skořápka prolomena gravitačními interakcemi s Jupiterem. Studený křehký led je odsunut, a v tu chvíli se trhliny zacelují a znovuobnovují (žluté, zelené a modré čáry nahoře uprostřed).

Europa´s Ocean

Animace ukazující možný vzestup vody na povrch měsíce Europa (nasa.gov)

Vířící materiál rychle zaplňující spodní část v podobě mnoha malých bílých teček vyznačuje části oceánu, které byly zmrazeny do spodní části ledové krusty. Vědci to popisují jako fosílie oceánského materiálu, protože tyto části oceánského materiálu uvězněného pod ledovou skořápkou stráví tisíce, možná miliony let, než se dostanou na povrch.

Až bude měsíc Europa a tyto částice zkoumat sonda Europa Clipper, která na povrchu měsíce přistane, nebudou to vzorky současného oceánu. Namísto toho bude tato sonda zkoumat fosílie z oceánu staré miliony let. Start sondy je naplánován na začátek příštího desetiletí

Zdroj:
Europa’s Ocean Ascending (nasa.gov)

O autorovi

Jakub Hadač

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vzestup-oceanu-na-mesici-europa/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>