«

»

Zář 05 2018

HST pozoruje vzdálený Vesmír v UV světle

Část severního pole GOODS (nasa.gov)

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil jeden z největších panoramatických pohledů na zuřivě se vyvíjející hvězdy daleko ve Vesmíru. Pohled v ultrafialovém záření byl posledním chybějícím dílkem vesmírné skládanky.

Oblast Hubble Ultra Deep Filed 2012 doplněná o data z dodatečného pozorování (spacetelescope.org)

Za použití ultrafialového vidění na Hubblově vesmírném dalekohledu vědci z NASA zachytili 15.000 galaxií. Hubblovo ultrafialové vidění nám umožňuje vidět zrození hvězd před 11 miliardami let. Právě 3 miliardy let po Velkém třesku byla hvězdotvorná činnost v kosmu na svém vrcholu. Na zachycené mozaice snímků se ve 12.000 galaxií rodí nové hvězdy. Ty vyzařují ultrafialové záření, jež v důsledku rozpínání Vesmíru bylo posunuto do oblasti infračerveného záření. Velmi vzdálené galaxie tak lze pozorovat pouze v infračerveném oboru, blízké naopak v běžném světle. Získaný snímek je unikátní v tom, že zaplňuje pomyslnou mezeru mezi těmito dvěma extrémy.

Porovnáním hvězdotvorné činnosti ve vzdálených a blízkých částech vesmíru získávají vědci poznatky o tom, jak blízké galaxie v minulosti rostly z malých shluků horkých, mladých hvězd.

Program Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey staví a navazuje na předchozí Hubblova pozorování z různých vlnových délek v polích CANDELS-Deep (Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey), které jsou centrální částí GOODS (Great Observatories Origins Deep Survey). Tato mozaika zobrazuje oblast čtrnáctkrát větší než Hubble Ultra Violet Ultra Deep Field z roku 2014.

Zdroj:
Hubble Paints Picture of the Evolving Universe (nasa.gov)

O autorovi

Jakub Hadač

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hst-pozoruje-vzdaleny-vesmir-v-uv-svetle/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>