«

»

Lis 02 2014

Chang’e 5 po obletu Měsíce zpátky na Zemi

Kontrola přistávacího modulu sondy Chang’e 5 na Zemi (spaceflightnow.com)

Po osmi dnech letu hlubokým vesmírem se 31. 10. 2014 vrátila čínská sonda Chang’e 5 T1 z testovacího obletu kolem Měsíce. Let byl koncipován jako příprava na plánované přistání a návrat sondy se vzorky měsíční horniny. Testovací sonda měla za úkol otestovat brždění o atmosféru dvoufázovým bržděním a také otestovat nové tepelné štíty pro velké rychlosti.

Testovací sonda (Chang’e 5 T1) odstartovala dne 23. 10. 2014 v 19:59 SELČ z kosmodromu Xichang jako náklad rakety Dlouhý pochod 3C/E. K přiblížení k Měsíce došlo 28. 10. 2014 o 1:33 SEČ ve výšce kolem 11 až 15 kilometrů. Sonda samotná měla možnost provádět menší korekce dráhy.

change5_start

Start sondy Chang’e 5 (spaceflightnow.com)

Poté, co Čína oznámila svůj smělý plán dostat se k Měsíci, se setkala se skeptickým přístupem, protože Čína dosud neměla velké zkušenosti, co se vesmírných letů týká.

Tento plán je rozdělen na tři fáze. První fází bylo dostat sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a zahájit snímkování jeho povrchu (Chang’e 1 a 2). Druhou fází bylo měkké přistání na jeho povrchu (Chang’e 3). A třetí a finální fází je přistání na povrchu, sběr vzorků a úspěšný návrat na Zemi.

Právě třetí fáze byla pro Čínu zatím nejodvážnější a nejtěžší krok v jejím průzkumu vesmíru. Hlavním problémem byla vysoká návratová rychlost lodi při vstupu do atmosféry.

Při této vysoké rychlosti na loď působí mnohem větší teplo než to, na které byli čínští vědci zvyklí při jejich pokusech na oběžné dráze Země. Pro Čínu to byl velký oříšek zvládnout vyrobit dostačující tepelný štít, aby loď vůbec vydržela vstup do atmosféry.

Řešením bylo vyslání testovací sondy Chang’e 5 Test 1 (T1) na oblet kolem Měsíce takzvanou trajektorií volného návratu, při kterém využitím gravitační síly Měsíce nebude nutné zahajovat velké upravovací zážehy na získání trajektorie směr Zemi.

change5_landing

Sonda Chang’e 5 v pořádku na Zemi (spaceflightnow.com)

Sonda zbrzdila o atmosféru (aerobreaking) ve dvou fázích. Nejprve vstoupila do atmosféry a začala o ni brzdit, avšak nezpomalila úplně na rychlost, s níž nemůže z atmosféry opět vystoupit. Při druhém vstupu do atmosféry však zahájí finální brždění pro přistání. Tento způsob bude využit hlavně pro zmenšení teploty působící na plášť při brždění. Loď má při prvním vstupu do atmosféry rychlost 11 km.s-1.

Tento manévr se nazývá Re-entry.

Dalším bodem v plánu Číny je v roce 2017 poslat k Měsíci sondu Chang’e 5 „naostro“ a také pilotovanou misi k Měsíci, jejíž termín není znám.

 

Zdroje:
Chinese probe launched on round-trip flight to the moon
Návrat od Měsíce už za pár dní
Čínská sonda se vrací domů
Chinese Moon Probe Returns to Earth
Chinese probe returns from flight around the moon

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/change-5-po-obletu-mesice-zpatky-na-zemi/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>