«

»

Pro 01 2013

První přistání na Měsíci po 37 letech (The first landing on the Moon after 37 years)

Czech_flag1 english_flag

Dnes, 1. 12. 2013 okolo 18:30 (našeho času), by měla odstartovat raketa CZ-3B s lunární sondou  Chang´e-3 na palubě.  6. prosince by měla dorazit na oběžnou dráhu našeho přírodního satelitu a 16. prosince se  pokusit  přistát.

Pokud vše proběhne hladce, bude  to první přistání člověkem vyrobeného stroje po 37  letech (poslední zde přistála sonda Luna 24 v roce 1976). Čína se zároveň stane teprve třetí zemí (po SSSR a USA), která provedla přistání na Měsíci.

Raketa odstartuje svoji pouť k Měsíci z kosmodromu Xichang v provincii S´čchuan na jihu  Číny. Kromě Chang ´e-3 se na Měsíc  dostane i mobilní  robot  jménem Yutu (nefritový králík, který doprovázel bohyni Chang´e na Měsíc). Jeho jméno bylo vybráno ve veřejné anketě.

yutu

Mobilní robot Jü-tchu
(americaspace.com)

 

Místem přistání se stane kráter Laplace A, který měří v průměru asi 8 kilometrů. Kdysi dávno, při jeho vzniku, byl z  útrob Měsíce vymrštěn  materiál, jenž skončil u jeho okraje.

Chang´e-3,vybavená 4 kamerami, bude na Měsíci zhruba 3 měsíce. V této době bude zkoumat okraj kráteru a bude analyzovat  materiál,  který vznikl hluboko pod povrchem. Tím by měla zjistit další informace o historii a složení Měsíce.

Poprvé

První sondou, která kdy přistála na Měsíci, byla Luna 9. Lehce dosedla 3. února 1966 18:45 UTC do Oceánu bouří. Do vesmíru se dostala  pomocí čtyřstupňového nosiče  R7/Molnija z kosmodromu Bajkonur. Její celková hmotnost byla asi 1580 kilogramů. Celá mise byla řízena SSSR.
Díky této misi se definitivně potvrdilo, že lze na povrchu Měsíce přistát.

Zdroje:
space.com, kosmonaut.cz

O autorovi

Tomáš Mígl

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prvni-pristani-na-mesici-po-37-letech/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>