«

»

Pro 07 2013

Space X slaví úspěch rakety Falcon 9 v 1.1

SES-8

Start rakety Falcon 9 v 1.1
s družicí SES-8 na palubě
(Astrowatch.net)

3. 12. 2013 v 23:41 našeho času odstartovala z mysu Canaveral (konkrétně ze Space Lauch Complex 40) raketa Falcon 9  v 1.1. Na  palubě nesla  3,2 t těžkou družici SES-8. Firma Space X úspěšně umístila satelit na oběžnou dráhu Země. Nyní se vznáší na  dráze s nejvyšším  bodem na  250 a  s nejnižším bodem na 80 tisících km.


Na takovou dráhu se ještě žádný satelit ani nosič nedostal. Tato orbita však   není  konečná.  Družice  za pomoci vlastních motorů zakotví na geostacionární dráze.
Start rakety se povedl až na třetí pokus. První pokus o start 26. 11. byl přerušen kvůli nespecifikované chybě. Potom se 29. 11. se odpočet dostal až na T -3 sekundy (tedy na zážeh motorů), ale počítač  zaregistroval, že dva z osmi motorů nenabraly potřebný tah dostatečně rychle, a proto start zastavil. 2.12 se ještě preventivně vyměňovalo  turbočerpadlo a  3. 12. se mohlo letět.
Pro společnost je to velký úspěch. Tato mise představovala druhý ze tří testů. Po jejich absolvování by Space X mohla začít  dostávat zakázky na vypouštění družic pro „zajištění národní bezpečnosti“.

Komunikační satelit SES-8

Komunikační satelit SES-8
zdroj:(satellitetoday.com)

Satelit SES-8 byl sestrojen společností SES. Jedná se o komunikační satelit.  Bude udržovat komunikační spojení nad jihovýchodní  Asií.

Zdroje:
space.com, astrowatch.netorbital.com, kosmonaut.cz

O autorovi

Tomáš Mígl

Permanent link to this article: https://exospace.cz/space-x-slavi-uspech-rakety-falcon-9-v-1-1/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>