«

»

Čvn 24 2017

„Recyklovaný“ Falcon 9 podruhé

falcon

Start rakety Falcon 9 s družicí BulgariaSat-1 a 10 družicemi Iridium (kosmonautika.cz)

23. června 2017 odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. První stupeň přitom již předtím jednou letěl. Společnost SpaceX si tak připisuje další úspěch.

falcon

Start rakety Falcon 9 s družicí BulgariaSat-1 a 10 družicemi Iridium (kosmonautika.cz)

Raketa startovala z legendární rampy 39A na mysu Canaveral. V aerodynamickém krytu schovávala první bulharskou telekomunikační družici BulgariaSat-1 o hmotnosti 3 a půl tuny. Jak se dá očekávat, družice BulgariaSat-1 měla zamířit na geostacionární dráhu. Start proběhl hladce, 2 a půl minuty po opuštění rampy se oddělil první stupeň. Ten přistál na dronu Of Course I Still Love You, zaparkovaném ve vlnách Atlantiku, nedaleko Floridy. Přistání bylo úspěšné, ač Elon Musk varoval, že při tomto letu se bude vracet z historicky nejvyšší výšky a nemusí vše dobře dopadnout.

falcon

Start rakety Falcon 9 s družicí BulgariaSat-1 a 10 družicemi Iridium (kosmonautika.cz)

Pro první stupeň to navíc nebyla premiéra. Letěl již jednou, a sice 14. ledna 2017. Tehdy raketa startovala z Vandenbergu a do kosmu vynesla deset družic třídy Iridium.

Je to již podruhé, co byl použit opakovaně první stupeň této rakety. Poprvé tomu tak bylo 30. března 2017 při startu družice SES-10.

Další start rakety Falcon je naplánován na neděli 25. 6. 2017. Raketa bude startovat ze základny Vandenberg a vynese dalších deset družic Iridium. Těch má být ve finále 70.

Zásluhou SpaceX se i „obyčejné“ starty raket dostaly do popředí zájmu běžných lidí a na přední místa v médiích.

Zdroj:
Bulgaria’s first communications satellite heaved into orbit (spaceflightnow.com)
On a Roll! SpaceX Launches, Lands Used Rocket Once Again, With ‘Highest-Ever Reentry Force’ (space.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/recyklovany-falcon-9-podruhe/

6 komentáře

Skip to comment form

 1. Marian Mizik

  V clanku je chyba. Pri tomto starte raketa vynasala len BulgariaSat-1. Nevynasala ziadne druzice z rady IridiumNext. Start s desiatimi druzicami IridiumNext je planovany na zajtra. Uz len samotna vaha BulgariaSat-1 v spojeni s drahou na ktoru ju raketa vynasala (GTO) a uspesnym navratom su z hladiska nosnosti rakety nezlucitelne parametre.

  1. Anonym

   Je to tak, díky, omyl. Hloupá chyba, vzniklá nepozorností při kontrole kalendáře startů. Navíc družice Iridium startují vždy z Vandenbergu, že?

   1. Marian Mizik

    Presne tak 🙂 Dakujem za opravu. Vela zdaru!

    1. Anonym

     Díky moc 🙂 Čtenáři, kteří nás upozorní na chyby, jsou pro nás nejcennější.

 2. Korbel

  Těším se na dnešní start družic Iridium, budou při něm poprvé použita vylepšená roštová kormidla (viz tenhle povedený článek na ElonX)!

  1. Anonym

   Dík za upozornění!

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram