«

»

Zář 08 2016

OSIRIS-REx na cestě k planetce Bennu

OSIRIS-REx_Art

Umělecká představa sondy OSIRIS-REx (wikipedia.org)

V pátek 9. 9. 2016 ráno, krátce po půlnoci SELČ, startuje nová vesmírná mise nesoucí název OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer). Má za úkol výzkum asteroidu 101955 Bennu a přinést z něj vzorky hornin. Tyto vzorky by mohly pomoci vysvětlit vznik života na Zemi a lépe poznat detaily vzniku naší Sluneční soustavy.

Mise OSIRIS-REx je po sondách JUNO a New Horizons třetí z dalších výprav programu New Frontiers, což je program NASA zaměřený na středně velké výpravy pro průzkum těles ve Sluneční soustavě. Sondy tohoto programu nejsou tak levné jako sondy programu Discovery. Cena sondy OSIRIS-REx je asi 800 milionů dolarů (se započtením rakety 983 milionů).

Přístrojové vybavení sondy

Přístrojové vybavení sondy (spaceflightinsider.com)

Přístrojové vybavení sondy
(spaceflightinsider.com)

Sonda je vybavena hned sadou přístrojů, které mají za úkol nejen mapování asteroidu, ale i poskytování údajů o minerálních hodnotách.

OCAMS (OSIRIS-REx Camera Suite) … souprava tří kamer pro globální mapování terénu ve velkém rozlišení (PolyCam), pro pořízení obrázků místa odběru vzorku ve vysokém rozlišení (MapCam) a pro kontinuální sledování odběru vzorku (SamCam);
OLA (OSIRIS-REx Laser Altimeter)… lidar pro topografické mapování povrchu;
OVIRS (OSIRIS-REx Visible and IR Spectrometer)… optický a infračervený spektrometr pro mineralogické mapování povrchu;
OTES (OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer)… infračervený spektrometr, pracující na vlnových délkách 4÷50 µm;
REXIS (Regolith X-ray Imaging Spectrometer)… rentgenový spektrometr pro rentgenové mapování povrchu;
TAGSAM (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism)… robotický manipulátor a odběrová hlava pro odběr vzorku.

Průběh mise

Nosná raketa Atlas V by měla dle plánu odstartovat z odpalovacího zařízení na Cape Canaveral 9. 9. 2016 v 1:05 SELČ. Sonda se oddělí od druhého stupně Centaur 55 minut po startu. Poté využije vlastních motorů a gravitačního praku Země k získání potřebné rychlosti.

V roce 2018 se sonda přiblíží k asteroidu Bennu a započne 505 dní dlouhá mapovací mise, při níž bude z výšky 5 km obíhat kolem asteroidu a fotografovat terén, aby se vybralo nejvhodnější místo pro získání vzorku. Poté se sonda přiblíží k povrchu a vysune rameno, které má za úkol odebrat vzorek. Zhruba na pět vteřin, během kterých se uvolní plynný dusík, který bude mít za následek mikro explozi. Ta předpokládaně uvolní směs povrchu z asteroidu, kterou následně rameno sebere a uchová. Jako záložní plán má sonda dusíku dost na další dva pokusy. Plánované množství vzorků se pohybuje okolo 60÷2000 g.
Vzorek se uchová do speciální kapsle, která musí vydržet průlet naší atmosférou.

benu_trajektorie

Pozice planetky 101955 Bennu v době příletu sondy OSIRIS-REx (jpl.nasa.gov)

V březnu roku 2021 se sonda odpoutá od Bennu a započne její návrat k Zemi. Ten by měl, pokud bude vše bez potíží, trvat 2,5 roku. V září 2023 by se měla přistávací kapsle se vzorkem asteroidu odpoutat od zbytku sondy a po průletu atmosférou přistát na Utah Test and Training Range. Poté bude přemístěna do Johnsonova střediska v Houstonu. vzorek prozkoumán a podstoupí podrobnou analýzu, která ukáže zda bude vzorek nějak zvlášť nápomocen k přesnějšímu objasnění vzniku života na Zemi a utváření naší Sluneční soustavy.

Celková doba trvání této mise je 7 let.


Průběh mise OSIRIS-REx


Start rakety Atlas V se sondou OSIRIS-REx

Zdroje:
SIRIS-REx (nasa.gov/osiris-rex)
OSIRIS-REx (asteroidmission.org)
OSIRIS-REx (science.nasa.gov)
OSIRIS-REx (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Plicka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/osiris-rex-ceste-k-planetce-bennu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>