«

»

Čvc 16 2019

16. července 2019 nastane částečné zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce 16. 7. 2019 s vyobrazenými detaily Měsíce, Saturnu a Jupitera (Stellarium)

V noci z 16. na 17. července 2019 nastane výrazné částečné zatmění Měsíce, pozorovatelné takřka v celém svém průběhu. Úkaz nastává polostínovou fází ve 20:44 SELČ, v době, kdy Měsíc bude ještě pod obzorem (v Praze vychází ve 21:03 SELČ). V této fázi je zatmění okem nepostřehnutelné, projeví se až na fotografii. Okem viditelná fáze zatmění začíná ve 22:01 SELČ a vyvrcholí ve 23:30, kdy bude zakryto 65,3 % Měsíce, převážně na severní polokouli. Částečné zatmění skončí v jednu hodinu po půlnoci a polostínová fáze pak v 2:17. Fáze částečného zatmění tak dosáhne délky 177 min 56 s, polostínová 333 min 43 s.

V průběhu maximální fáze zatmění si můžeme všimnout výrazných objektů v okolí Měsíce. Jednak půjde o planetu Saturn ve Střelci s jasností 0,08 mag, dále směrem na jihozápad pak hvězda Antares (1,05 mag) ve Střelci a 7° od ní jasná planeta Jupiter (-2,51 mag) v Hadonoši. Mezi dvojicemi těles Měsíc-Saturn a Antares-Jupiter se bude klenout pás Mléčné dráhy, viditelný v oblastech s nízkou hladinou světelného znečištění.

Zdroj:
Částečné zatmění Měsíce 16./17. července 2019 (astro.cz)
Zatmění Měsíce 16. července 2019 (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/16-cervence-2019-nastane-castecne-zatmeni-mesice/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>