SLUNEČNÍ SOUSTAVA | ASTROFYZIKA A FYZIKA |
GALAKTICKÝ VESMÍR | KOSMOLOGIE |
Slunce a jeho soustava – Země a Měsíc – Planety a měsíce – Trpasličí planety a planetky – Komety
- Ahuna Mons – Ledový vulkán na Cereře
- Trvalý led na Cereře
- Pavučinové trhliny na Plutu
- Nejlepší pohled na Pluto
- New Horizons sleduje 1994 JR1
- Průlet nad Ceresem
- Skutečně detailní pohled na Pluto
- Detailní pohled na Sputnik Planum
- Chaotický terén na Plutu
- Pluto v rozlišení 4k
- Jak se pohybují měsíce Pluta
- Blízké setkání s Charonem
- Detailní pohled na Pluto
- Blízký pohled na polární čepičku Pluta
- Průlet nad Norgay Mountains a Cthulhu Regio
- Detailní pohled na Sputnik Planum a Chaos Region
- Průlet New Horizons kolem Pluta (animace)
- Osamělá hora s jasnými pruhy na Ceresu
- Nový pohled na Ceres
- Průlet nad Hillary Montes a Sputnik Planum
- Pohled na Pluto v nepravých barvách
- Průlet New Horizons nad Norgay Mountains a Sputnik Planum
- Nejlepší pohled na Pluto před průletem
- Nový pohled na Pluto a jeho měsíc
- První barevný snímek Pluta
- Průlet nad trpasličí planetou Ceres
- Průlet Dawn kolem planetky Vesta
- Blízký průlet asteroidu 2004 BL86
Sonda DAWN vypátrala na trpasličí planetě Ceres, kolem níž obíhá, ledový vulkán. Nese označení Ahuna Mons a jde o prozatím největší důkaz existence kryovulkanismu ve Sluneční soustavě.
Více informací na stránce NASA.
Na povrchu trpasličí planety Ceres se nacházejí místa trvale skrytá ve stínu s trvalou teplotou -151 °C a množstvím vodního ledu. Led se zde uchovává v neporušeném stavu po miliard let. Podrobnosti v článku.
Šest rozsáhlých fraktur se rozlézá na povrchu Pluta a tvoří vzory připomínající pozemské pavoukovce. Nejdelší z nich měří asi 580 kilometrů. Na trhliny se můžete podívat na tomto videu.
Tým projektu New Horizons uveřejnil dosud nejpodrobnější pohled na povrch trpasličí planety Pluto. Mozaika snímků byla získána kamerou LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) ve vzdálenosti 15.850 kilometrů od Pluta, 23 minut před nejtěsnějším přiblížením sondy k Plutu, a zahrnuje všechny snímky s největším rozlišením od sondy New Horizons které dosahuje až 80 metrů/pixel. Další informace v aktualitě.
Sonda New Horizons se zaměřila na planetku (15810) 1994 JR1, která se zdála být potenciálním měsícem Pluta. O sledování planetky sondou New Horizons viz aktualita na našem webu.
Animace průletu nad trpasličí planetou Ceres, poskládaná ze snímků ze sondy DAWN.
Obrázky, z nichž je vytvořena tato mozaika, tvoří pruh široký 80 km, který zobrazuje krajinu od okraje tzv. “Badlands” severozápadně od planiny Sputnik, přes pohoří al-Idrisi a končí na “pobřeží” srdcovitého útvaru. Za tímto “pobřežím” následují ledové pláně Sputnik Planum.
Tato mozaika je tvořena nejostřejšími snímky Pluta, které sonda New Horizons získala při svém průletu. Obrázky jsou částí sekvence, získané v průběhu největšího přiblížení sondy k Plutu, a mají rozlišení 77 až 85 m/pixel – odhalující útvary menší než půlka městského bloku na různorodém povrchu Pluta. Snímky zahrnují širokou škálu velkolepých kráterovaných, horských a ledovcových typů terénu – poskytující vědcům i veřejnosti nádherný a dech beroucí okno s vysokým rozlišením na geologii Pluta.
Obrázky tvoří proužek široký 80 km, směřující od zubatého horizontu asi 800 km severozápadně od oblasti Sputnik Planum, přes hory al-Idrisi na břeh Sputnik Planum a pak přes jeho ledové pláně.
Obrázky mají šestkrát lepší rozlišení než globální mapa Pluta, kterou sonda získala, a pětkrát lepší než nejlepší obrázky bratrance Pluta, Neptunova měsíce Triton, které získala v roce 1989 sonda Voyager 2.
V tomto videu uvidíte velmi detailní pohled na dvě rozdílné oblasti na Plutu: Planinu Sputnik a Oblast Chaos. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti 80 000 km.
Většina měsíců, zvláště těch menších, udržuje synchronní rotaci – ukazují mateřské planetě stále stejnou tvář, protože jejich doba oběhu je stejná jako doba rotace. To však neplatí o měsících Pluta, jak lze vidět na této animaci. Pouze Charon udržuje s Plutem vázanou rotaci. Měsíce jsou zobrazeny v pořadí: Charon, Styx, Nix, Kerberos, Hydra. Z charakterou rotací lze soudit, že malé měsíce Pluta jsou relativně nedávno zachycené objekty.
Na této animaci, vytvořené na základě obrázků měsíce Charon, lze vidět tmavou oblast v blízkosti severního pólu, pojmenovanou Mordor Regio. Následně se přesouváme na jih k rozsáhlé propasti, zatímco sestupujeme z výšky 1800 km do výšky 60 km. Tak si můžeme prohlédnout kaňonový systém. Poté se opět stočíme na jih, abychom viděli „příkopovou horu“, pojmenovanou Kubrick Mons, což je ve skutečnosti vrchol hory obklopený depresí.
Použité obrázky byly vytvořeny pomocí kamery LORRI a zobrazují detaily s rozlišením 400 m. Dále byly použity snímky z poněkud odlišných úhlů z kamery MVIC.
Níže je rozšířená verze videa, na níž můžete vidět bližší pohled na polární oblast Mordor Macula a kaňonový systém Vulcan Planum.
Video je sestaveno na základě snímků, které NASA zveřejnil 24. 9. 2015
Slunce a jeho soustava – Země a Měsíc – Planety a měsíce – Trpasličí planety a planetky – Komety