↑ Zpět na Filmy a videa

Sluneční soustava

IC5146 dark_matter_large
SLUNEČNÍ SOUSTAVA ASTROFYZIKA
A FYZIKA
GALAKTICKÝ VESMÍR KOSMOLOGIE

Slunce a jeho soustavaZemě a MěsícPlanety a měsíceTrpasličí planety a planetkyKomety

Ahuna Mons - Ledový vulkán na Cereře

Sonda DAWN vypátrala na trpasličí planetě Ceres, kolem níž obíhá, ledový vulkán. Nese označení Ahuna Mons a jde o prozatím největší důkaz existence kryovulkanismu ve Sluneční soustavě.

Více informací na stránce NASA.

Trvalý led na Cereře

Na povrchu trpasličí planety Ceres se nacházejí místa trvale skrytá ve stínu s trvalou teplotou -151 °C a množstvím vodního ledu. Led se zde uchovává v neporušeném stavu po miliard let. Podrobnosti v článku.

Pavučinové trhliny na Plutu

Šest rozsáhlých fraktur se rozlézá na povrchu Pluta a tvoří vzory připomínající pozemské pavoukovce. Nejdelší z nich měří asi 580 kilometrů. Na trhliny se můžete podívat na tomto videu.

Nejlepší pohled na Pluto

Tým projektu New Horizons uveřejnil dosud nejpodrobnější pohled na povrch trpasličí planety Pluto. Mozaika snímků byla získána kamerou LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) ve vzdálenosti 15.850 kilometrů od Pluta, 23 minut před nejtěsnějším přiblížením sondy k Plutu, a zahrnuje všechny snímky s největším rozlišením od sondy New Horizons které dosahuje až 80 metrů/pixel. Další informace v aktualitě.

New Horizons sleduje 1994 JR1

Sonda New Horizons se zaměřila na planetku (15810) 1994 JR1, která se zdála být potenciálním měsícem Pluta. O sledování planetky sondou New Horizons viz aktualita na našem webu.

Průlet nad Ceresem

Animace průletu nad trpasličí planetou Ceres, poskládaná ze snímků ze sondy DAWN.

Skutečně detailní pohled na Pluto

Obrázky, z nichž je vytvořena tato mozaika, tvoří pruh široký 80 km, který zobrazuje krajinu od okraje tzv. “Badlands” severozápadně od planiny Sputnik, přes pohoří al-Idrisi a končí na “pobřeží” srdcovitého útvaru. Za tímto “pobřežím” následují ledové pláně Sputnik Planum.

Detailní pohled na Sputnik Planum

Tato mozaika je tvořena nejostřejšími snímky Pluta, které sonda New Horizons získala při svém průletu. Obrázky jsou částí sekvence, získané v průběhu největšího přiblížení sondy k Plutu, a mají rozlišení 77 až 85 m/pixel – odhalující útvary menší než půlka městského bloku na různorodém povrchu Pluta. Snímky zahrnují širokou škálu velkolepých kráterovaných, horských a ledovcových typů terénu – poskytující vědcům i veřejnosti nádherný a dech beroucí okno s vysokým rozlišením na geologii Pluta.
Obrázky tvoří proužek široký 80 km, směřující od zubatého horizontu asi 800 km severozápadně od oblasti Sputnik Planum, přes hory al-Idrisi na břeh Sputnik Planum a pak přes jeho ledové pláně.
Obrázky mají šestkrát lepší rozlišení než globální mapa Pluta, kterou sonda získala, a pětkrát lepší než nejlepší obrázky bratrance Pluta, Neptunova měsíce Triton, které získala v roce 1989 sonda Voyager 2.

Chaotický terén na Plutu

V tomto videu uvidíte velmi detailní pohled na dvě rozdílné oblasti na Plutu: Planinu Sputnik a Oblast Chaos. Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti 80 000 km.

Pluto v rozlišení 4k
Jak se pohybují měsíce Pluta

Většina měsíců, zvláště těch menších, udržuje synchronní rotaci – ukazují mateřské planetě stále stejnou tvář, protože jejich doba oběhu je stejná jako doba rotace. To však neplatí o měsících Pluta, jak lze vidět na této animaci. Pouze Charon udržuje s Plutem vázanou rotaci. Měsíce jsou zobrazeny v pořadí: Charon, Styx, Nix, Kerberos, Hydra. Z charakterou rotací lze soudit, že malé měsíce Pluta jsou relativně nedávno zachycené objekty.

Blízké setkání s Charonem

Na této animaci, vytvořené na základě obrázků měsíce Charon, lze vidět tmavou oblast v blízkosti severního pólu, pojmenovanou Mordor Regio. Následně se přesouváme na jih k rozsáhlé propasti, zatímco sestupujeme z výšky 1800 km do výšky 60 km. Tak si můžeme prohlédnout kaňonový systém. Poté se opět stočíme na jih, abychom viděli „příkopovou horu“, pojmenovanou Kubrick Mons, což je ve skutečnosti vrchol hory obklopený depresí.

Použité obrázky byly vytvořeny pomocí kamery LORRI a zobrazují detaily s rozlišením 400 m. Dále byly použity snímky z poněkud odlišných úhlů z kamery MVIC.

Níže je rozšířená verze videa, na níž můžete vidět bližší pohled na polární oblast Mordor Macula a kaňonový systém Vulcan Planum.

Detailní pohled na Pluto

Video je sestaveno na základě snímků, které NASA zveřejnil 24. 9. 2015

Blízký pohled na polární čepičku Pluta
Průlet nad Norgay Mountains a Cthulhu Regio
Detailní pohled na Sputnik Planum a Chaos Region
Průlet New Horizons kolem Pluta (animace)
Osamělá hora s jasnými pruhy na Ceresu
Nový pohled na Ceres
Průlet nad Hillary Montes a Sputnik Planum
Pohled na Pluto v nepravých barvách
Průlet New Horizons nad Norgay Mountains a Sputnik Planum
Nejlepší pohled na Pluto před průletem
Nový pohled na Pluto a jeho měsíc
První barevný snímek Pluta
Průlet nad trpasličí planetou Ceres
Průlet Dawn kolem planetky Vesta
Blízký průlet asteroidu 2004 BL86

Slunce a jeho soustavaZemě a MěsícPlanety a měsíceTrpasličí planety a planetkyKomety

Permanent link to this article: https://exospace.cz/filmy-a-videa/soustava/