↑ Zpět na Filmy a videa

Závod o Měsíc

vostok1 apollo+lm mir apollo-sojuz
POČÁTKY
KOSMONAUTIKY
ZÁVOD O MĚSÍC KOSMICKÉ
STANICE
MINULOSTI
ASTP
shuttle buran ISS Orion
RAKETOPLÁN
STS
BURAN ISS,
SOUČASNOST
PROJEKTY
BUDOUCNOSTI

ApolloMěsíční strojeSovětský lunární program

Raketa N-1: Starty a pády

Sovětská měsíční raketa N-1 bylo impozantní dílo. V prvním stupni měla 30 motorů NK-33, jedny z nejefektivnějších motorů, jaké kdy byly postaveny. Nikdy však nebyla zkoušena na stendu, muselo tedy přijít nevyhnutelné. Čtyři starty zakončené více či méně efektními pády. V tomto krátkém videu jsou zaznamenané.

Na Měsíci nikdy nevkročili

Po pádu Sovětského svazu začalo být zřejmé, že závod o Měsíc byl realitou a že Sovětský svaz v tomto závoděneobstál. Na světlo se začaly dostávat fotografie, dokumenty i výpovědi zainteresovaných lidí.
Koncem 90. let odvysílala Česká televize dokumentární film, který tento závod mapuje a přináší očitá svědectví těch nejpovolanějších – například Vasilije Mišina, nástupce Sergeje Koroljova, nebo třeba Alexeje Leonova, kosmonauta, který měl na starosti skupinu kosmonautů, určených pro měsíční program.

Ve filmu se však můžeme setkat i s určitými chybami. Mišin je označován jako Misšin, tréninkové vznášedlo LLRV, které sloužilo k nácviku přistávání astronautů na Měsíci, je ve filmu regulérním lunárním modulem, k explozi rakety N-1 jsou použity záběry z Nedělinovy katastrofy apod. Tyto chyby však jsou bohatě vyvažovány unikátností filmu, s nímž nahlédneme do útrob utajovaného sovětského lunárního modulu, rakety N-1, podíváme se na měsíční skafandr atd.

Sovětský lunární modul

Každý ví, jak vypadal americký lunární modul, který dopravoval astronauty k Měsíci. Ale Sověti vyráběli jeho ekvivalent pro jednoho kosmonauta – Lunnyj Korabl. V čem se odlišoval od toho amerického?

Sovětský let na Měsíc ve vizualizaci Timma Humphreyho
Cesta na Měsíc v animaci

Sovětský let na Měsíc ve vizualizaci Nicka Stevense

Historie měsíční rakety N-1

Dokumentární film o sovětském programu dobytí Měsíce.

ApolloMěsíční strojeSovětský lunární program

Permanent link to this article: https://exospace.cz/filmy-a-videa/zavod-o-mesic/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram