«

»

Srp 09 2017

Perseidy 2017 pod vlivem Měsíce

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page
perseidy

Poloha radiantu Perseid a Měsíce 13. 8. 2017 (Stellarium)

Svit Měsíce ve fázi krátce před poslední čtvrtí letos ovlivní meteorický roj Perseidy, který bude mít jako tradičně maximum okolo 12. nebo 13. srpna. Radiant roje, tedy místo na obloze, z něhož meteory zdánlivě vylétávají, má své místo, jak lze poznat z názvu roje, v souhvězdí Persea. Ač můžeme v letech, kdy pozorování meteorů neruší Měsíc, pozorovat až 150 meteorů do hodiny, letos by měl jejich počet klesnout zhruba na polovinu. Před pozorovatelem navíc stojí výzva, zdali pozorovat před půlnocí, kdy je radiant roje ještě poměrně nízko nad obzorem, a nebo si počkat do druhé poloviny noci, kdy sice vyjde Měsíc, ale radiant se bude nacházet už dostatečně vysoko na obloze. Rozhodnutí je čistě individuální. Perseidy jsou ale jedním z těch meteorických rojů, které se vyplatí pozorovat i několik dnů před maximem či po něm (hlavně v tomto případě – Měsíc bude vycházet den ode dne později a jeho osvětlená část tak bude stále menší). Nezbývá než doplnit, že mateřskou kometou roje je 109P/Swift-Tuttle, a popřát všem šťastné pozorování!

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

O autorovi

Marek Biely

Předseda redakční rady, redaktor, vedoucí astronomické sekce

Jsem z Brna a již téměř od malička se zajímám o astronomii, nejvíce pak o pozorování komet. Ty mě uchvátily od příletu jasné vlasatice C/2011 L4 (PanSTARRS). Mezi mé další zájmy patří meteorologie (konkrétně především bouřky) a sport (zejména fotbal, tenis, cyklistika a Formule 1). Studuji gymnázium v Bystrci, v městské části Brna.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/perseidy-2017-pod-vlivem-mesice/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare