«

»

Led 02 2015

Ani stopy po gejzírech na měsíci Europa

geysir-europa

Gejzír na měsíci Europa v představě umělce (osel.cz)

Nová pozorování měsíce Europa dalekohledem HST nepotvrdila výskyt gejzírů na tomto měsíci Jupitera. Ani zpětná dohledávání žádný další výskyt nenašla.

Jak jsme vás informovali v prosinci 2013 v článku Potvrdené! Gejzír u ľadového sveta pri Jupiteri existuje, první – ale bohužel dosud jediné – pozorování gejzírů učinil v prosinci 2012 Hubbleův kosmický dalekohled. Výsledky jeho pozorování pak byly s velkou slávou vyhlášeny v roce 2013. Velké haló kolem zprávy bylo způsobeno proto, že se tím zvýšily šance na možný život na Europě a na výzkum podpovrchového ocenánu, aniž by bylo nutné na povrchu Europy přistát.

europa

Měsíc Europa (wikipedia.org)

Jenže – jak se ukazuje – ještě není čas bouchat šampňským. Hubbleův dalekohled provedl další pozorování – v lednu, v únoru, listopadu a prosinci 2014 a na žádném z nich se gejzíry nepozorovaly. K těmto pozorováním Lorenz Roth ze Southwest Research Institute v San Antoniu prohlásil: „Nenašli jsme dosud na obrázcích dosud jediný signál vypařování vody.“

Možná pozorování v minulosti

Kolem Jupiteru oblétala a kolem Europy opakovaně prolétávala v letech 1995 až 2003 americká sonda Galileo. Ta sice detekovala slabé magnetické pole, které je nejspíš indukováno vysoce vodivým materiálem uvnitř měsíce – uvažuje se o slané vodě -, ale nepozorovala vůbec žádný gejzír. Zpětná analýza starých záznamů to potvrzuje.

UVIS

Umístění ultrafialového spektrometru UVIS na sondě Cassini (lasp.colorado.edu)

Další sondou, která by mohla gejzíry pozorovat, byla Cassini, která kolem Jupiteru proletěla v roce 2001. Cassini pozoroval Europu ultrafialovým spektrometrem UVIS. Žádné pozorování chocholů, typických pro gejzíry, se však nekonalo. Měření z tohoto přístroje dále naznačují, že atmosféra Europy může mít až stokrát menší hustotu, než ukazovaly studie, protože většina horkého plynu, který se kolem Europy nachází, může pocházet ze sousedního měsíce Io při explozích tamních sopek.

Europa v porovnání s Enceladem

Enceladus

Měsíc Enceladus se pyšní výjimečně odrazivým povrchem (wikipedia.org)

Malý, 500 km velký měsíc Enceladus, který obíhá kolem Saturnu, je v lecčem s Europou podobný. Přinejmenším výskytem vodního pláště. Ovšem v otázce gejzírů je mezi těmito světy zásadní rozdíl: Na Enceladu gejzíry tryskají nepřetržitě (v oblasti jižního pólu). Nicméně mechanismus, který vede k tomu, že je na těchto měsících podpovrchová vrstva tekuté vody, je stejný – slapové natahování planetou ve „spolupráci“ s dalšími měsíci.

Podle Cynthie Phillips ze SETI se zdá velmi nepravděpodobné, že by podobné chocholy, jaké pozorujeme na Enceladu, unikly pozorování na Europě v průběhu snímkování sondou Galileo. To však neznamená, že se gejzíry na Europě nevyskytují – mohou však mít zřídkavější průběh a nebo jsou daleko menší, než jaké pozorujeme na Enceladu. A pokud by se náhodou vulkanická aktivita vyskytla v době průletu sondy Cassini, musela být natolik slabá, aby ji přístroj UVIS vůbec nebyl s to detekovat.

Vědci se od počátku domnívali, že gejzíry na Europě nepředstavují trvalý jev, protože nebyly vidět ani na snímcích z HST z října 1999 a listopadu 2012. HST bude Europu pozorovat až do roku 2015, do té doby není věc stále uzavřena a můžeme se dočkat všelijakého překvapení. Definitivně však záhadu rozlouskne až plánovaná evropská mise JUICE, která se má zaměřit na průzkum Ganymaeda, Callisty a Europy a startovat má v roce 2022.

Zdroje:
Jupiter Moon Europa’s Giant Geysers are Missing
Potvrdené! Gejzír u ľadového sveta pri Jupiteri existuje
Europa (měsíc)
Jupiter Icy Moon Explorer

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ani-stopy-po-gejzirech-na-mesici-europa/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>