«

»

Úno 24 2018

Česká republika v sevření mrazivého počasí

Most Závodu míru přes Vltavu v Praze–Zbraslavi

Mnozí jistě zaregistrovali, že do střední Evropy míří nejstudenější období zimy 2017/2018. Nejchladněji bude na začátku příštího týdne, kdy se denní maxima budou pohybovat kolem -7 °C, zatímco noční minima poklesnou k -15 °C, v horských kotlinách ojediněle až k -30 °C. Na obloze k tomu bude převládat slunečno. Co je ale důvodem toho, že se k nám dostane takto chladný vzduch? A proč se to stane až v tomto období, na samém konci února?

Odpověď na tyto otázky není úplně jednoduchá. Jde o rozpad cirkumpolárního víru, neboli takzvaného polárního vortexu. To je oblast nízkého tlaku vzduchu nad Arktidou, kolem které probíhá západní proudění ve vyšších hladinách atmosféry. Toto proudění je nejsilnější v zimě a vede k nashromáždění chladného vzduchu nad Arktidou. Polární vortex se ale celkem často rozpadá, studený vzduch se pak díky tomu „vylije“ nad americký či evropský kontinent (častěji nad ten americký – USA a Kanadu totiž tak moc neovlivňuje Golfský proud, takže mají kontinentálnější podnebí). Evropa v této zimě ještě nezažila příliv chladného vzduchu přímo z Arktidy, v nížinách se maximální teploty pohybovaly i v těch nejchladnějších dnech alespoň kolem nuly. Teď se to ale změní a můžeme říct, že zima, minimálně ta meteorologická, se s námi rozloučí tuhými celodenními mrazy, které nás dle modelových předpovědí opustí nejspíše až v průběhu první březnové dekády.

Zdroj:
Polární vortex se rozpadl, nastane výrazné ochlazení (In-počasí.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ceska-republika-v-sevreni-mraziveho-pocasi/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>