«

»

Úno 12 2017

Polostínové zatmění Měsíce 11. 2. 2017 očima Marka Bielyho

zatmeni-mesice

Polostínové zatmění Měsíce 11. 2. 2017 na fotografii Petra Horálka

V noci z 10. na 11. února 2017 se odehrálo polostínové zatmění Měsíce, které pozoroval mimo jiné i člen redakce ExoSpace.cz, Marek Biely. Jaké jsou jeho zážitky z pozorování?

Předpovědi pozorování zatmění tentokrát příliš nepřály. V minulých letech ovšem na zatmění, a to jak ta sluneční, tak měsíční, počasí většinou vyšlo, takže jsem až do poslední chvíle věřil, že se tak stane i tentokrát.

A ono opravdu… Ale byla to pomalu detektivka. Kolem 20. hodiny jsem viděl nad západem jasně zářící Venuši. Na obloze v tu chvíli bylo oblačno a pozvolna se vyjasňovalo. Obrat přišel po 22. hodině, kdy se naopak kompletně zatáhlo. Jestli zatmění nakonec tady v Brně spatříme nebo ne, se definitivně rozřešilo až po půlnoci. Oblačnost se totiž začala postupně protrhávat a kolem jedné hodiny ranní už bylo úplně jasno. Na „začouzený“ vrchní okraj Měsíce tak byl pěkný pohled. Pozoroval jsem zhruba právě od 1 hodiny do doby kolem maxima zatmění, které nastalo v 1:44 SEČ. Poté jsem šel spát. Ranní pohled z okna mě dotvrdil v tom, že tentokrát jsem měl při pozorování i nějaké to štěstí. Ráno totiž bylo opět zataženo…

Na závěr tohoto příspěvku ještě doplníme, že v poměrně blízké budoucnosti nás čeká hned několik zajímavých měsíčních zatmění. Jedno z nich uvidíme ještě letos, a to 7. srpna. Bude se jednat o částečné zatmění Měsíce o velikosti asi 25 %. Mnohem zajímavější ale bude 27. červenec 2018, kdy nás čeká nejdelší úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí a zároveň velká opozice Marsu s jasností až -2,8 mag. Oba objekty toho dne bude dělit na obloze jen zhruba 5°. Vypadá to tedy, že se alespoň co do zatmění máme na co těšit.

zatmeni-27.7.2018

Zatmění Měsíce 27. července 2018 (Stellarium)

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/polostinove-zatmeni-mesice-11-2-2017-ocima-marka-bielyho/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram