«

»

Zář 02 2016

Prstencové zatmění Slunce nad Afrikou

zatmeni-africa2016

Zatmění Slunce 1. 9. 2016 nad Afrikou (popsci.com)

1. září 2016 spatřili obyvatelé středoafrických států a Madagaskaru prstencové zatmění Slunce. To bylo možné ze střední Afriky a Madagaskaru pozorovat ve včerejších dopoledních hodinách. Nejdéle trvala prstencová fáze v Tanzanii, a to 3 minuty a 6 sekund.

Prstencové zatmění Slunce vzniká tak, že Měsíc se v době přechodu přes Slunce nachází poblíž apogea (nejvzdálenějšího bodu od Země) a jeho průměr se tak z naší perspektivy jeví před Sluncem menší než průměr slunečního kotouče. Naopak když je Měsíc u stavu zvaném perigeum, vzniká zatmění úplné. Prstencové zatmění Slunce je pro některé oblasti na světě poměrně vzácné, třeba u nás v Česku jej spatříme až v roce 2075, úplné pak dokonce o dalších 60 let později. Částečné zatmění jsme viděli naposledy loni, další nás čeká v roce 2021.

Ze zákonitostí přírody vyplývá, že dva týdny před a nebo po zatmění Slunce musí nastat i zatmění Měsíce. A tento případ nebude výjimkou – jak jsme vás informovali, v pátek 16. září uvidíme i od nás z České republiky poměrně výrazné polostínové měsíční zatmění.

Zdroj:
Prstencové zatmění Slunce v Africe sledujte online (astro.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prstencove-zatmeni-slunce-nad-afrikou/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>