«

»

Dub 29 2016

S Elonem Muskem na Mars již v roce 2018

red-dragon

Red Dragon na Marsu (gizmodo.com)

Jen za dva roky pošle SpaceX svůj modul Dragon 2 k Marsu. Odhalilo to včerejší prohlášení společnosti Elona Muska. Marťanská verze kapsle se bude jmenovat Red Dragon – název, který jistě vyvolá vlnu nostlagie v milovních kanibalů a webových her – a má odstartovat v roce 2018.

K překvapení všech ovšem ani Elon Musk není takový blázen, aby v lodi už poslal lidi. Mise bude tedy nepilotovaná. Přesto nepůjde jen o průlet Red Dragonu kolem Marsu (společnost mimochodem modul v tichosti v prezentaci přejmenovala z nacisticky znějícího Dragon V-2 na Dragon 2…). Krom testu vlivu kosmického záření na putující modul má totiž pravděpodobně dojít i na přistání na povrchu planety!

Elon Musk později dodal, že Dragon 2 je obecně kontruován pro možnost přistát KDEKOLIV ve Sluneční soustavě. Podobně jako první stupeň rakety Falcon 9 umí totiž i Dragon 2 – konstruovaný pro pět cestujících – kontrolovaně přistát s pomocí raketových motorů. Je to užitečné, pokud chcete nabídnout komfort pro astronauty vracející se z Mezinárodní vesmírné stanice a zapůsobit na investory. Modul má zároveň i záložní padák. Zároveň to však znamená, že Dragon 2 může plnit stejnou roli, jakou měl lunární modul programu Apollo. Pokud umí přistát na Zemi, Mars či Měsíc by snesl taky. Jak se říká, SpaceX tím zabila dvě mouchy jednou ranou.

Tím však zajímavosti nekončí. Musk totiž naznačil, že modul/y budou rovněž sloužit jako základní bloky plánované marťanské kolonie SpaceX. Detaily se očekávají od plánované konference IAC (International Aeronautical Conference), která proběhne v srpnu, a zřejmě půjde o běh na dlouhou trať. Je však možné, že Red Dragon/y přistane/ou v lokaci, kterou SpaceX vybralo jako místo trvalého osídlení. Mluvíme samozřejmě o osídlení nejméně po roce 2030, ne-li až 2050. Symbolické základy by však přistáním Red Dragon byly započaty.

Uvidíme, kam se to vyvrbí. Pro skutečné pilotované mise by SpaceX potřeboval přídavný modul. Nezapomínejme navíc, že na rok 2018 plánoval před třemi lety pilotovaný oblet Marsu i Dennis Tito. Využít k tomu chtěl modul Orion od NASA a habitat od Bigelow Aerospace. Soukromá mise však od té dob utichla a nezdá se, že bychom se jí měli dočkat.

Zdroj:
SpaceX Is Sending a Red Dragon Spacecraft to Mars in 2018 [UPDATE] (gizmodo.com)
Can SpaceX really land on Mars? Absolutely, says an engineer who would know (arstechnica.com)

O autorovi

UP Crowd

Spolek studentů a přátel (nejen) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, jehož hlavním cílem je zlepšit PROPAGACI vědy a poznání.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/s-elonem-muskem-na-mars-jiz-v-roce-2018/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>