«

»

Zář 22 2016

Tiangong 1 je mimo kontrolu a hrozí její neřízený pád

První čínská kosmická stanice Tiangong 1 je mimo kontrolu a hrozí její nekontrolovaný pád do zemské atmosféry. Třebaže většina jejích částí shoří, některé těžší a kompaktnější části, například raketové motory, mohou dopadnou až na zemský povrch, a představují tak potenciální ohrožení pro obyvatelstvo. Informaci potvrdil Wu Ping, čínský zástupce ředitele pilotovaného kosmického strojírenství. Stanice Tiangong 1 by měla do zemské atmosféry vstoupit v půlce roku 2017. Přesné datum a čas určit nelze, stejně tak tedy ani místo dopadu. Postižena tak mohou být jakákoliv místa na Zemi v rozmezí 43 stupňů severní a jižní šířky. Stanice je dlouhá 10,4 metrů, na šířku má 3,35 metrů a váží 8,5 tun.

Stanici Tiangong 1 vynesla 29. září 2011 raketa CZ 2F/G. Byla navštívena pilotovanou lodí Shenzhou 9 v červnu 2012 a Shenzhou 10 v červnu 2013.

tiangong1

Loď Shenzhou se blíží ke stanici Tiangong 1 (spaceflight101.com)

Zdroj:
China’s Space Station Tiangong-1 ‚Out Of Control‘, Debris Could Hit US (scienceworldreport.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tiangong-1-mimo-kontrolu-hrozi-jeji-nerizeny-pad/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>