«

»

Kvě 28 2017

Viditelnost planet na konci jara 2017

Mars nám již definitivně zmizel z večerní oblohy, objeví se zase ve druhé polovině roku na obloze ranní. Poté bude stoupat až k velkolepé opozici v červenci 2018. Ostatní planety jsou v současnosti viditelné. Merkur (0 mag) vychází necelou hodinu před Sluncem, takže jeho pozorovatelnost na ranní obloze je podmíněna kvalitní oblohou, využít se dá také triedr. To Venuše vychází asi o hodinu dříve a navíc je takřka v maximální možné jasnosti, tudíž je extrémně snadno pozorovatelná ráno, spatřit se však dá i přes den. Vládci oblohy jsou ale v těchto dnech a týdnech jednoznačně planety Jupiter a Saturn. Jupiter kulminuje už večer, ale zapadá až po 3. hodině ranní. Pozorování Saturnu lehce komplikuje nízká výška nad obzorem, ale s jasností poblíž 0 mag by to i tak měl být pěkný zážitek, obzvláště ve druhé polovině noci. Další dvě planety, které jsou za normálních okolností pozorovatelné pouze triedrem, se nacházejí na ranní obloze. Uran nalezneme vcelku snadno nedaleko od Venuše, Neptun pak vychází už krátce po 2. hodině SELČ a vyhledáme jej v souhvězdí Vodnáře.

venuse

Venuše na konci května 2017 (Stellarium)

jupiter-saturn

Jupiter a Saturn na obloze 31. 5. 2017 (Stellarium)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/viditelnost-planet-konci-jara-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram