«

»

Kvě 04 2017

Aktuálně pozorovatelné planety

Venuše, Jupiter a Saturn jsou aktuálně třemi nejlépe pozorovatelnými planetami. Ta prvně jmenovaná je viditelná na ranní obloze jako velmi jasný bod (zhruba -4 mag). Pokud si na ni nechete přivstat, můžete její pozorování vyzkoušet i ve dne, ale pozor na Slunce a možné poškození zraku! Pravým opakem Venuše je v současné době Jupiter. Ten je pozorovatelný takřka celou noc. Nachází se poblíž jasné hvězdy Spica v Panně a 8. května kolem něj projde Měsíc ve fázi blízké úplňku. Saturn je viditelný spíše na ranní obloze, a to maximálně nějakých 20° vysoko nad jižním obzorem. I ten bude v konjunkci s Měsícem, ale až 14. května. Co se ostatních planet týče, ty jsou buď nepozorovatelné (Merkur, Uran) a nebo se nacházejí jen velmi nízko nad obzorem (Mars, Neptun).

jupiter-mesic

Měsíc v blízkosti Jupitera, 8. 5. 2017 (Stellarium)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/aktualne-pozorovatelne-planety/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>