«

»

Kvě 02 2017

Čeká nás maximum meteorického roje Éta Aquaridy

Jako každoročně nás i v roce 2017 na začátku května čeká maximum meteorického roje Éta Aquaridy. Letošní podmínky jsou pro pozorování velmi příznivé. Jak už totiž název roje napovídá, radiant se nachází v souhvězdí Vodnáře, který je v této době pozorovatelný na ranní obloze. Měsíc oproti tomu nalezneme na obloze večerní, a to ve fázi krátce po první čtvrti, takže na pozorování meteorů nebude mít vliv. Jediným problémem tak zůstává nízká výška nad obzorem, kvůli níž z naší zeměpisné polohy nejsme schopni spatřit všechny meteory. V maximu kolem 5. května tím pádem uvidíme patrně 10-15 meteorů za hodinu (na jižní polokouli to bude o něco více, ale jen v řádu jednotek), počet samozřejmě závisí na tom, pod jak tmavou oblohou budeme pozorovat. Na závěr ještě doplníme, že za meteorický roj eta Aquarid stojí známá kometa 1P/Halley.

aquaridy

Meteorický roj Éta Aquaridy

O autorovi

Marek Biely

Předseda redakční rady, redaktor, vedoucí astronomické sekce

Jsem z Brna a již téměř od malička se zajímám o astronomii, nejvíce pak o pozorování komet. Ty mě uchvátily od příletu jasné vlasatice C/2011 L4 (PanSTARRS). Mezi mé další zájmy patří meteorologie (konkrétně především bouřky) a sport (zejména fotbal, tenis, cyklistika a Formule 1). Studuji na vysoké škole, konkrétně pak obor Geografie na Masarykově univerzitě.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ceka-nas-maximum-meteorickeho-roje-eta-aquaridy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram