«

»

Zář 20 2017

Blízký pohled na Jupiter z HST

Planeta Jupiter na snímku z Hubbleova kosmického dalekohledu z 3. 4. 2017 (nasa.gov)

3. dubna 2017, při největším přiblížení Jupiteru a Země ve vzdáleností 668 milionů kilometrů, vyfotografoval Hubbleův vesmírný dalekohled Jupiter v celé své slávě. Planeta nabídla pozoruhodný pohled na její barevnou a aktivní atmosféru, známou Velkou rudou skvrnu a jejího menšího společníka, označovaného jako Red Spot Jr. Hubble zachytil vynikající detaily v Jupiterově atmosféře s rozlišením 129 kilometrů.

Jupiter byl tou dobou v opozici, tedy přímo v jedné rovině se Zemí i Sluncem. Opozice také označuje, že je k Zemi Jupiter nejblíže, a tudíž je na noční obloze vidět lépe, než kdykoliv jindy v roce. Toto umístění umožnilo týmu Amy Simon(ové) z NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu v Marylandu pozorovat Jupiter za použití širokoúhlé kamery.

Tým načasoval pozorování dalekohledu Hubble tak, aby se shodoval s časem, kdy sonda Juno bude v jednom z nejbližších bodů k planetě Jupiter, aby mohli vědci získávat několik souběžných pozorování.

Jupiter je obepnut četnými pásy a zónami, jež jsou tvořeny silnými bouřemi a velkou spoustou menších turbulencí. Tyto pásy leží v různých výškách a za jejich původem stojí rozdíly v tloušťce a výšce amoniakových mraků. Zatímco lehčí pásy stoupají níže, těžší níže a mají slabší mraky než světlejší.

Velká červená skvrna

Bouře jsou „poháněny“ větry o rychlosti až 644 km.h-1. Největší bouří je známá Velká červená skvrna. Jedná se o anticyklónu (tlakovou výši) větší než Země, pozorovanou na Jupiteru již přinejmenším 150 let. Její velikost se však neustále zmenšuje, poslední dobou dramaticky – zatímco na konci 19. století byl její příčný rozměr odhadován na 41 tisíc kilometrů, na konci 70. let, kdy kolem Jupitera prolétaly sondy Voyager, se rozměr zmenšil na 23 tisíc kilometrů. V roce 2014 příčný rozměr poklesl až na méně jak 16.500 km. Jedním z důvodů dalšího pozorování Jupiteru dalekohledem HST je přijít na kloub této záhadě.

OPAL

Fotografie je součástí programu Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL). Tento program každoročně poskytuje pohledy Hubbleova dalekohledu na vnější planety Sluneční soustavy, jejichž cílem je nalézt jakékoliv změny v bouřích, větrech a mracích. Program začal roku 2014 snímkováním Uranu a od roku 2015 se sleduje Jupiter a Neptun, v roce 2018 přibude Saturn.

Filip Procházka, Petr Valach

Zdroj:
NASA’s Hubble Takes Close-up Portrait of Jupiter (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/blizky-pohled-jupiter-hst/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>