«

»

Zář 19 2017

Venuše, Mars a Merkur v jedné přímce 23. 9. 2017

V pátek 22. září přesně ve 22:02 SELČ začíná astronomický podzim a ještě v tu samou noc, respektive následující ráno, nás čeká velmi zajímavý úkaz na obloze. Týkat se bude opět planet pozorovatelných na ranní obloze, avšak tentokrát nepůjde o konjunkce ani žádná těsná přiblížení. Planety Venuše, Mars a Merkur budou pozorovatelné v jedné přímce, a to v tomto pořadí (od nejvýše umístěné planety na obloze po tu nejnižší). Úkaz bude nejlépe pozorovatelný okolo 6. hodiny ranní, což je jakýsi kompromis ještě relativně dostatečné tmy s výškou planet nad obzorem. Podobná konstelace planet nás čeká i v dalších dnech, ovšem takřka ideální přímku planety vytvoří pouze v sobotu 23. září. Doplníme, že úkaz proběhne pod známým souhvězdím Lva. Po něm z oblohy zmizí Merkur kvůli konjunkci se Sluncem, klesat bude i Venuše, naopak Mars bude pozorovatelný stále lépe.

merkur-mars-venuse

Merkur, Mars a Venuše zdánlivě v jedné přímce 23. 9. 2017 (Stellarium)

Zdroj:
38. vesmírný týden 2017 (astro.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/venuse-mars-merkur-v-jedne-primce-23-9-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>