«

»

Čvc 21 2018

Další outburst komety C/2017 S3 (PanSTARRS)!

Kometa C/2017 S3 (PanSTARRS) prochází bouřlivým vývojem jasnosti. I přestože jí nejeden odborník předpovídal brzký zánik, kometa se zatím drží a je naopak mnohem jasnější, než se u ní v těchto chvílích očekávalo. Na začátku července předvedla první outburst, po němž skokově zjasnila z 12 na 9 mag. Pak se její aktivita na několik dnů utlumila a zdálo se, že kometa začíná naopak mírně slábnout, jenže okolo 15. července opět náhle zjasnila a stala se velmi snadno pozorovatelným objektem i v obyčejných triedrech. Zjasňování pak pokračovalo asi 3 až 4 dny a 18.–19. července se zastavilo na hodnotě jasnosti kolem 7 mag. Další vývoj komety je absolutně nepředvídatelný, ale jedno je jisté. Během dvou týdnů nám kometa zmizí z oblohy, takže se na ni podívejte, dokud je ještě čas!

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/dalsi-outburst-komety-c-2017-s3-panstarrs/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>