«

»

Pro 18 2016

Eva Zažímalová, nová předsedkyně Akademie věd ČR

Nově zvolená předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová (avcr.cz)

Dne 15. 12. 2016 byla do funkce předsedkyně Akademie věd České republiky s účinností od března 2017 zvolena prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. Ve funkci tak nahradí prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., který Akademii vede od roku 2009. Svým zaměřením pokračuje nově nastupující ředitelka v tradici, že ředitel Akademie věd pochází z chemického prostředí. Třebaže tato skutečnost nemá na zvolení žádný vliv, dokazuje silnou pozici chemie v české vědě.

O den později poskytla rozhovor Českému rozhlasu, ve kterém vyzdvihla a zdůraznila přednosti české vědy a českých vědců, kteří se dokáží přizpůsobit podmínkám, které je zároveň přimějí být kreativní. Kreativitu českých vědců přitom srovnává s těmi zahraničními. Ocenila práci svého předchůdce, který přenesl Akademii přes těžké, turbulentní období, spojeným s nedostatkem financí. Věří, že po dobu svého mandátu bude období klidnější a přívětivější hlavně k vědcům. Chce dosáhnout navýšení procenta institucionalizovaného financování, při němž jsou financovány ústavy, jež pak následně rozhodnou o financování projektů. Tento režim dává vědcům daleko větší klid na práci. Eva Zažímalová chce tento typ povýšit ze současných 30 % na plných 70. Záležet ovšem bude na rozhodnutí vlády a ministra školství. „Já bych byla ráda, kdyby Akademie ještě zvýšila svou vědeckou prestiž směrem k České republice i do zahraničí. Určitě je na čem stavět. Byla bych velmi ráda, kdyby dobré jméno Akademie i České republiky v zahraničí bylo ještě výraznější.“

Máte pro novou předsedkyni Akademie věd vzkaz? Napište nám, a my jí váš vzkaz rádi předáme.

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva (vyžadováno)


  Zdroj:
  Ne finance, ale kreativita, popisuje silnou zbraň české vědy nová předsedkyně AV ČR (rozhlas.cz)
  Předsedkyně AV ČR: prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (avcr.cz)
  Eva Zažímalová (wikipedia.org)

   

  O autorovi

  Petr Valach

  Šéfredaktor ExoSpace.cz

  Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

  Permanent link to this article: https://exospace.cz/eva-zazimalova-nova-predsedkyne-akademi-ved-cr/

  Napsat komentář

  dialog-information.png
  Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


  Pravidla pro psaní komentářů

  1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
  2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
  3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
  4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
  5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
   

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>