«

»

Pro 20 2016

Místo přistání Apollo 17 na snímcích sondy LRO

Místo přistání Appolla 17 ze sondy LRO (wikipedia.org)

7. prosince 1972 zamířila k Měsíci dosud poslední výprava – Apollo 17. Po 37 letech, v říjnu 2009, místo přistání i jeho okolí s nebývalou přesností zmapovala měsíční sonda Lunar Reconnaissance Orbiter. Co všechno lze na záběrech sondy spatřit?

Sonda LRO pořídila obrázky, které jednou provždy umlčí konspirátory, kteří se desítky let snaží projekt Apollo zpochybnit.

Misi Apollo 17 velel zkušený veterán projektů Gemini a Apollo Eugene Andrew Cernan (s česko-slovenskými kořeny). Patří mezi těch několik vybraných, kteří u Měsíci byli dokonce dvakrát – Cernan byl pilotem lunárního modulu při výpravě Apolla 10, které se přiblížilo až na zhruba 14 kilometrů k měsíčnímu povrchu. Pilotem velitelské sekce Apolla 17 byl nováček Ronald Ellwin Evans, zatímco funkce pilota lunárního modulu se měl ujmout Joseph Engle. K Měsíci se však chystali i profesionální geologové, z nichž téměř jisté místo měl Harrison Hagan Schmitt. Ten se měl účastnit mise Apollo 18, která však byla na příkaz prezidenta Nixona zrušena. Tím by se vlastně celý projekt vědce na Měsíci stal zbytečným, a proto byl Schmitt přeřazen do posádky Apolla 17 namísto Engleho, proti čemuž protestoval Cernan. Schmitt se však s původní posádkou Apolla 17 velmi sžil a výprava i díky němu dopadla výborně. Cernan se Schmittem přistáli na Měsíci 11. 12. 1972, strávili na něm 75 hodin, přičemž během tří výstupů trvajících celkem 22 hod 3 min najezdili 33,8 km lunárním roverem, nasbírali 110,5 kg měsíčních hornin a instalovali sadu zařízení ALSEP. 14. prosince pak před opuštěním Měsíce pronesl Cernan závěrečnou řeč:

Americká vlajka na Měsíci… Program Apollo vznikl v politicky velmi příznivé době, která se poté již neopakovala. Třebaže Američané prakticky trvale projevovali v průzkumech nesouhlas s projektem, dnes má velkou podporu. Spojeným státům přinesl stovky miliard na technologických patentech, a z vědeckého a technologického přínosu Apolla čerpáme doposud. Raketový nástup biomedicíny, počítačů, kryotechniky, metalurgie a spousty dalších odvětví má své kořeny právě v Apollu

15. prosince vzestupový modul lunárního modulu Challenger opustil spolu se Cernanem a Schmittem měsíční pohoří Taurus a vydal se na stíhací jízdu k velitelskému modulu America. O den později, 16. 12. 1972, opustila America se všemi členy posádky měsíční oběžnou dráhu. Vykonala 75 orbitů.

Zpáteční výprava byla zpestřena výstupem Rona Evanse do volného vesmíru. Během hodinové vycházky vyjmul kazety s naexponovaným materiálem ze schránky SIM. Evans se tak stal astronautem, který vyjma měsíčních posádek uskutečnil výstup z kosmické lodi nejdále od Země. Velitelská sekce Apolla 17 přistála do vln Tichého oceánu 19. 12. 1972, a zakončila tak nejen tuto misi, ale i celý program měsíčních pilotovaných letů.

O 37 let později na tom samém místě…

V půlce roku 2009 startovala výzkumná měsíční sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, jejímž hlavním úkolem bylo mapovat Měsíc a provádět detekci vody a radiace. Sonda je stále čilá a posílá na Zemi obrázky povrchu Měsíce s nevídaným rozlišením. V říjnu 2009 se zaměřila na místo přistání Apolla 17 a jeho okolí. Pořídila tak obrázky, které jednou provždy umlčí konspirátory, kteří se desítky let snaží projekt Apollo zpochybnit. Co na obrázcích můžeme vidět:

  • sestupový modul Challengeru,
  • měsíční rover LRV,
  • zařízení ALSEP,
  • stín vlajky,
  • stopy rozvířeného prachu pochodujícími astronauty a jezdícím roverem. 

Zdroj:
Apollo 17 Lunar Module Landing Site (nasa.gov)
Apollo 17 (wikipedia.org)
Lunar Reconnaissance Orbiter (en.wikipedia.org)
Lunar Reconnaissance Orbiter (cs.wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/misto-pristani-apollo-17-na-snimcich-sondy-lro/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>