«

»

Lis 26 2016

Mimořádně: Kometa C/2016 U1 (NEOWISE) nečekaně jasná!

Kometa C/2016 U1 (NEOWISE) byla objevena teprve 21. října letošního roku, a to při jasnosti 19,0 mag. To byl odhad objevitelské sondy NEOWISE, nicméně jiná měření jí dávala pouze 20÷22 mag. Situace se v předešlých týdnech příliš nezlepšovala, jasnost komety stagnovala a zdálo se, že kometa míří ke svému zániku. Takřka přesně měsíc po objevu se ale situace otočila o 180 stupňů. Kometu odfotil Michael Jäger a odhadl její jasnost na 13 mag. CCD měření rapidní zjasňování potvrzují, vizuálně je kometa ještě až o 1 mag jasnější. Kometa je viditelná vysoko nad obzorem na ranní obloze a rozhodně se vyplatí ji sledovat, může totiž zjasňovat opravdu velmi rychle. Podle současných odhadů dosáhne maxima jasnosti v lednu (až 7 mag), 14. ledna totiž proletí perihelem ve vzdálenosti pouhých 0,32 AU od Slunce! To už ale od nás nebude pozorovatelná, zmizí u Slunce na přelomu let 2016 a 2017. Pokud kometa do té doby nezanikne (obecně se to vzhledem k dráhovým parametrům považuje za nepravděpodobné), rýsuje se nám na Vánoce prospekt jasné, i binokuláry viditelné komety.

c2016-u1-neowise

Aktuální poloha komety C/2016 U1 (NEOWISE) (Skychart)

Zdroj:
C/2016 U1 (NEOWISE) (aerith.net)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kometa-c2016-u1-neowise-necekane-jasna/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram