«

»

Srp 30 2017

Komety 29P/Schwassmann-Wachmann a 240P/NEAT v outburstu

29P/Schwassmann-Wachmann

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann na snímku Larse Bäckströma z 27. 8. 2017 (spaceweathergallery.com)

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann, známá svými častými outbursty, opět „vybouchla“. Poprvé se tak stalo podle všeho 23. srpna 2017, kdy byl outburst komety slabší a objekt dosáhl jasnosti 13 mag. Druhý outburst ovšem následoval hned 4 dny poté a kometa díky němu ještě více zjasnila, tentokrát na 11÷12 mag. Podle Richarda Milese z britské kometární sekce se jedná o nejsilnější outburst komety od roku 2010! Kometa je od nás pozorovatelná nevysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Vodnáře, a to spíše na večerní obloze.

Outburst potkal i jindy slabou kometu 240P/NEAT. Její jasnost měla v současné době činit jen asi 18 mag, kometa ovšem nečekaně zjasnila a je viditelná i vizuálně při jasnosti 13÷14 mag. I tato kometa je pozorovatelná ze střední Evropy, nachází se na ranní obloze na rozhraní souhvězdí Blíženců a Raka.

Doplníme, že komety by po outburstech měly typicky spíše slábnout s tím, jak se jejich koma bude rozpínat do okolí (začnou být čím dál tím difúznější a hůře viditelné). Jak to ale u komet bývá zvykem, nelze nikdy s určitostí říct, co se odehraje během příštích dnů, týdnů či měsíců.

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/komety-29p-schwassmann-wachmann-240p-neat-v-outburstu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram