«

»

Dub 26 2016

Objevené a znovuobjevené komety v březnu 2016

Catalina-Jager

Kometa C/2013 US10 (Catalina) na snímku Michaela Jägera (aerith.net)

Letošní březen dopadl z hlediska nově objevených i znovuobjevených komet naprosto stejně jako únor. Velké robotické teleskopy prohlížející oblohu totiž nalezly pouze dvě nové komety, žádný z kometárních objektů čekajících na první pozorování ve svém druhém návratu pak objeven nebyl.

Obě komety byly opět objeveny v té půli měsíce, kdy pozorování neruší Měsíc v úplňku, tedy v první. V jejich názvu tím pádem nalezneme písmeno E. První kometu našel teleskop PanSTARRS, druhou pak Richard Kowalski z observatoře Catalina Sky Survey.

Kometa C/2016 E1 (PanSTARRS) uvízla v zorném poli slavného dalekohledu z Havaje dne 3. března při jasnosti 21,1 mag. Kometa má proletět přísluním 4. června 2017, a to až 8,17 AU daleko od Slunce. Je tedy jasné, že se do vizuálního dosahu ani náhodou nepodívá. V maximu jasnosti na přelomu zimy a jara příštího roku dosáhne 19 mag.

To objekt C/2016 E2 (Kowalski) je už podstatně zajímavější kometou. Kometu objevil Richard Kowalski, konkrétně pak 15. března, s jasností stanovenou na 17,7 mag. Kometa již prolétla perihelem, stalo se tak letos 6. února, a to ve vzdálenosti 1,07 AU od Slunce. Kvůli těmto údajům je až s podivem, že březnových 17 mag bylo maximem jasnosti této komety. Těleso se totiž právě v březnu přiblížilo Zemi na méně než 0,3 AU, většina astronomů tak očekávala mnohem větší show. Naneštěstí se pravděpodobně jedná o tak malou kometu, že je vůbec štěstí, že do blízkosti naší planety doletěla a nezanikla. Kometa od konce března slábne, tento trend bude samozřejmě pokračovat, jakákoliv vizuální viditelnost je vyloučena.


Potvrzen byl i objev dvou komet, které se dříve tvářily jako asteroidy. Kometa P/2015 HG16 (PanSTARRS) dosáhla maxima jasnosti již na začátku roku 2014 (19 mag), vizuálně ji tím pádem v tomto návratu nespatříme. O něco lépe si vede kometa C/2015 WZ (PanSTARRS). Tu totiž čeká maximum jasnosti patrně až na přelomu jara a léta a do té doby klidně může zjasnit na 13 mag a stát se tak vizuálně pozorovatelnou kometou ve větších dalekohledech s průměrem objektivu alespoň 30 cm.

Zdroj:
Comet Catalog in order of Designation (aerith.net)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/objevene-znovuobjevene-komety-v-breznu-2016/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>