«

»

Dub 27 2016

První start z Vostočného odložen

Odpočítávání startu rakety Sojuz-2.1a z nového ruského kosmodromu Vostočnyj bylo přerušeno jen 90 sekund před startem. K přerušení došlo poté, co počítače převzaly řízení startu.

Zprovoznění tohoto kosmodromu (v ceně 3 miliard dolarů) je prioritou Putinovy administrativy, protože se tak Rusko zbaví závislosti na kazašském Bajkonuru. Původní plány nicméně počítaly se zprovozněním na konci roku, stavební chyby, hladovka dělníků a korupce však vedly k odkladu do dubna 2016.

Raketa Sojuz s urychlovacím stupněm Volha ponese družici Michail Lomonosov (o váze 645 kg) ke studiu kosmického záření a paprsků gamma, dále experimentální družici pro sledování Země Aist 2D a nanodružici CubeSat, kterou vytvořili ruští studenti.

Nový termín startu byl určen na čtvrtek 28. 4. 2016 ve 4:01 min SELČ.

Spaceflight Now.com

sojuz-vostocnyj

Raketa Sojuz-2.1a na kosmodromu ve Vostočném (spacefligtnow.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prvni-start-z-vostocneho-odlozen/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>