«

»

Zář 04 2016

Světelné znečištění v Evropě

U nás v České republice si často stěžujeme na kvalitu oblohy ve spojitosti s velkou mírou světelného znečištění. Jsou ale naše stížnosti oprávněné? Porovnejme se zbytkem Evropy. Vyjde nám, že na tom s tímto novodobým problémem nejsme nejlépe, ale ani nejhůře. Asi nejméně spokojení mohou být obyvatelé zemí Beneluxu, kde je vysoká hustota zalidnění, takže tamější lidé musejí za oblohou, jakou máme my na okrajích větších měst, jezdit někdy i několik desítek kilometrů. O moc lépe si ovšem nevedou některé oblasti Velké Británie, Německa, Francie či Itálie. Naopak nejlepší podmínky panují na východě Evropy ve státech jako Bělorusko, Rumunsko, Bulharsko či Ukrajina. Přibližně stejně jako my jsou na tom sousední Slováci a Rakušané, již zmíněné Německo a další sousední stát Polsko má podmínky pozorování o něco horší. Tento soupis je však nutné brát pouze orientačně, pokud chcete zkoumat detaily, podívejte se na stránku lightpollutionmap.info.

znecisteni

Světelné znečištění oblohy nad Českou republikou (lightpollutionmap.info)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/svetelne-znecisteni-v-evrope/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>